Nezmyselná smrť Benjamína (†15). Kto zlyhal?

Benjamín Tomčik a jeho list na rozlúčku.
Zdroj: koláž: TV Markíza/Reflex

Jeho mama sa rozhodla pre ušľachtilú vec, tínedžer zachránil po smrti niekoľko životov.

Benjamín sa dostal do viacerých vážnych problémov, pre ktoré skončil až v reedukačnom centre. Zdalo sa, že terapie zabrali a 15-ročný chlapec bol na dobrej ceste začať nový život. Žiaľ, sled nešťastných a zlých rozhodnutí, ktoré za neho urobili iní, všetko obrátil naruby.

"Benjamín sa do reedukačného ústavu dostal pre to, že bol od malička problémové dieťa. Prežil veľa šikany, bitky, týrania z otcovej strany. Snažil sa silou mocou niekde zapadnúť. A, bohužiaľ, kde zapadol bola nie veľmi dobrá partia chlapcov," povedala nám jeho mama Lenka Vargovská.

Bitky, krádeže, alkohol. Benjamín sa dostal do reedukačného centra v Čerenčanoch. Prijali ho na strednú školu. Učil sa za pomocného kuchára. Bol zamilovaný a hoc ho dobiehala minulosť, začal sekať dobrotu. V škole si ho pochvaľovali. Bol usilovný, pracovitý a spoľahlivý. Keďže však už mal 15 rokov, v Čerenčanoch zostať nemohol.

Zmieriť sa, že máte mŕtveho dieťa, ktoré sa ešte pár dní dozadu tešilo, bolo niečo strašné.

Súdnym rozhodnutím ho preložili do reedukačného centra v Hlohovci, a vtedy sa mu zrútil svet. Počas pobytu sa mame sťažoval na bitky, dokonca jeden chovanec s ním chcel mať pohlavný styk. Mama šikanu nahlásila riaditeľovi. "Skončilo to tak, že Benjamín bol pár dní na samotke. Sľúbil, že sa to prešetrí, ale nič sa neprešetrilo," spomína pani Vargovská.

"Matka sa v čase, keď bol maloletý Benjamín umiestnený v RC Hlohovec, na úrade PSVR nesťažovala na starostlivosť o maloletého v zariadení. Úrad bol v tomto čase s matkou v kontakte aj z dôvodu riešenia situácie jej ďalších maloletých detí. Matka informáciu, že by mal byť maloletý v zariadení šikanovaný, neuviedla a nespomenula," napísala v stanovisku hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Mama bojovala, aby sa syn dostal domov, ale to sa nedá vybaviť z jedného dňa na druhý. Podľa nej Benjamín to už psychicky nezvládol.

Benjamína našli v sprche s listom na rozlúčku

Riaditeľ centra Čerenčany napísal správu, že Benjamín by sa mal vrátiť domov a že reedukačné zariadenie nie je pre jeho psychickú labilitu vhodným prostredím. Rovnako sa vyjadril aj riaditeľ školy. Napriek tomu súd rozhodol inak a toto Benjamín psychicky nezvládol.

"Manžel ho našiel v sprche ako upadal do bezvedomia a pri ňom boli prázdne tabuľky od liekov a list na rozlúčku, že sa tam už nikdy nevráti," povedala nám Benjamínova matka o nešťastnej udalosti. Jej muž si vyčíta, že ho nenašiel skôr.

Nasledovala najprv hospitalizácia v nemocnici vo Zvolene, odtiaľ ho previezli do nemocnice v Banskej Bystrici. Nastal výrazný opuch mozgu, museli ho operovať.

Chlapec sa prebral po dvoch týždňoch a jeho mama s ním strávila každý deň. Starostlivosť lekárov a sestričiek bola vraj špičková. Dokonca neurochirurg zhodnotil, že je všetko v poriadku a chlapec akoby nabral druhý dych, keď sa prebral z umelého spánku. "Nakoľko mali plný stav, previezli ho na detské oddelenie v Banskej Bystrici, kde sa starostlivosť úplne zmenila. Nezáujem sestričiek, lekárov," tvrdí.

"Celkový stav pacienta bol komplikovaný infekciou dýchacích ciest. Dňa 06.05.2015 bol pacient preložený na II. Detskú kliniku SZU za účelom doliečenia uvedenej infekcie. Počas hospitalizácie bol pacient výrazne nepokojný, čo sa prejavovalo opakovaným strhávaním si obväzov, vyťahovaním zavedených periférnych kanýl zo žíl, vykrikovaním a búchaním hlavou do postele a na presklené časti izby. Nekľud pacienta bol natoľko závažný, že bol personál nútený použiť obmedzovacie pomôcky," napísal v reakcii zástupca riaditeľa DFNSP v Banskej Bystrici Oliver Petrík.

Benjamínovi sa nečakane priťažilo

Telefonoval mame, že sa mu ťažko dýcha a je z toho zmätený. "Asi zabudol, že so mnou telefonuje. Pol hodinu som počúvala ako sa s ním rozpráva sestrička. Prosil, aby mu dala bažanta, že sa potrebuje vycikať a bude dobrý. Ona mu povedala, že si má bažanta zobrať sám. Odišla a ešte na neho nakričala, že za všetko si môže sám," hovorí so slzami v očiach tínedžerova mama.

"Pacientovi boli opakovane podané ukľudňujúce lieky, jeho stav bol stabilizovaný, dýchal voľne, bol pravidelne monitorovaný," napísal Petrík.

Podľa pani Vargovskej sa o jej syna starali mamičky, keby tam neboli, vraj by zomrel vtedy. Poznamenala, že kričal a sestričky si ho vraj nevšímali.

"Pri poslednej kontrole pacienta sestrou o 02:00 hod. spal kľudne a dýchanie mal voľné. O 02.15 h bolo zistené, že pacient nedýcha, bol privolaný lekár II. KPAIM a bola zahájená kardiopulmonálna resuscitácia. V poresuscitačnom období došlo k závažnému opuchu mozgu, ktoré napriek maximalizovanej zdravotnej starostlivosti viedlo k mozgovej smrti. Zúženie dýchacích ciest bolo závažnou komplikáciou, ktorá bola vo veľkej miere klinicky nemá a čiastočne maskovaná odznievajúcim infektom dýchacích ciest. Vystupňovaný nepokoj bol dávaný aj do súvisu so zmenou prostredia a neprítomnosťou blízkej osoby (matka pacienta do nemocnice neprišla ani po kontaktovaní personálom). Nedostatočne zvládnutý psychosyndróm predstavoval výraznú záťaž pre ošetrujúci personál a ostatných pacientov, ale nebol priamou príčinou resuscitačnej situácie, " napísal v reakcii Petrík.

Žena vraví, že nemohla byť so synom stále, sama má vážne zdravotné ťažkosti a doma ďalšie maloleté deti. V najťažších chvíľach sa rozhodla urobiť niečo šľachetné. Benjamín miloval život a rád pomáhal iným. Rozhodla sa darovať jeho orgány, o čom on sám za života hovoril.

"Taký on bol. Rozpoltená osobnosť. Na jednej strane robil zlé veci, na druhej miloval zvieratá, starých ľudí, deti na vozíku," konštatovala Benjamínová mama.

"Úrad pre dohľad na základe vykonaného dohľadu skonštatoval, že zdravotná starostlivosť bola pacientovi zo strany dohliadaného subjektu poskytnutá správne. Úrad uzavrel tento podnet ako neopodstatnený," napísala v reakcii hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová.

Smutný príbeh jedného chlapca

Rodina sa chce domôcť spravodlivosti na súde. Podali žalobu. "Kašlem na peniaze. Chcem iba jednu vec. A to, aby niekto, nejaký lekár sa postavil predo mňa a zoči-voči sa mi ospravedlnil za to, že zanedbali starostlivosť a spôsobili smrť syna," zdôraznila pani Vargovská.

Podľa Petríka aktuálne neevidujú žiadne konanie rodiny Benjamina Tomčika voči banskobystrickému zdravotníckemu zariadeniu, a preto sa nemohol vyjadriť k tejto problematike.

Reagoval aj rezort vnútra. "To, že Benjamín spáchal samovraždu, sa všetkých hlboko dotklo, RC však počas krátkeho pobytu Benjamína urobilo všetko pre zmenu jeho postojov. Ak by zo zariadenia neušiel, prípadne by rodina upozornila, že sa nedovolene zdržiava v domácom prostredí, určite sa to nemuselo stať."

Pani Vargovská príbeh svojho syna považuje za smutný a podľa nej, každý jeden si na ňom nesie podiel svojej viny. "Odo mňa, cez jeho otca, úrad sociálnych vecí vo Zvolene cez reedukačný ústav až po detské oddelenie," myslí si.


ZVOLEN/Reflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti