Onkologickým pacientom pomôže lieky vybrať počítač

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

To však iba vtedy, ak si lekári nebudú istí, že zvolili tie správne.

Našim onkologickým lekárom bude radiť umelá inteligencia. Ak si nebudú istí, či zvolili správnu liečbu, opýtajú sa na to počítača. Ten by im mal za niekoľko minút odporučiť tie najúčinnejšie lieky.

Lekár najprv vloží do počítačového programu všetky potrebné informácie o pacientovi a jeho chorobe. Po niekoľkých sekundách lekár na monitore uvidí hneď niekoľko odporúčaných liečebných postupov.

Onkológ Radovan Barila vysvetlil, že program vie poradiť alebo ukázať cestu, či dobre vybral, alebo či si má všimnúť viacej iných charakteristík pacienta a podobne. Program napovie aj to, aký priebeh bude mať liečba.

Softvér sa rozhoduje na základe najnovších onkologických poznatkov z celého sveta. Denne ich pribúda obrovské množstvo.

Počítačový program obsahuje informácie z viac ako troch stovák lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu. A učí sa každou novou liečbou.

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom úmrtí mužov na rakovinu v Európe. Trápi ich najviac rakovina hrubého čreva a konečníka. U žien je to rakovina prsníka. "V posledných 20 rokoch došlo k zdvojnásobeniu nádorových ochorení v týchto top skupinách," vysvetlil riaditeľ michalovskej nemocnice Vladimír Dvorový.

Nový počítačový program už od marca využívajú v desiatich slovenských nemocniciach. Za novinku si pacienti priplácať nebudú.

Reportáž nakrútil Vladimír Bučko.


MICHALOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Onkologickí pacienti

Dôležité udalosti