Prezidentka posiela odkaz do parlamentu: Úradnícku vládu nevymenujem

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak vymenuje prezidentka úradnícku vládu, našlo by sa zrejme v parlamente dosť hlasov na schválenie skoršieho termínu volieb.

Výzvy a odkazy smerom k prezidentskému palácu pribúdajú. Zuzana Čaputová odkazuje naspäť do parlamentu, že ako donucovací prostriedok vlastnú úradnícku vládu vymenovať neplánuje.

„Úradnícka vláda nemá byť nástroj alebo páka na ovplyvňovanie poslancov. Je to nástroj na riadenie štátu. Je to zodpovedný krok, ktorý urobím vtedy, keď vláda Eduarda Hegera zlyhá závažným spôsobom v dôležitých kompetenciách, ktoré som naznačila v januárovom vyhlásení,“ povedala.

Zdôraznila, že nebude hazardovať s povesťou šestnástich odborníkov, aby donútila poslancov zahlasovať za skorší termín volieb.

Hlava štátu vo štvrtok (16.2.) uviedla, že súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb.

Prečítajte si tiež:

Predseda OĽANO Igor Matovič reagoval, že prezidentka sa pri zmene názoru riadi prieskumom. Vyhlásil, že septembrový termín volieb je aj jej zásluha.

Výzvy prezidentke adresovali viacerí. Líder Smeru Robert Fico uviedol, aby dala koalícii ultimátum, že ak do siedmich dní neprijme skorší termín volieb, vyhlási úradnícku vládu.

Ako poukázal predseda strany SaS Richard Sulík, ak hlava štátu vymenuje úradnícku vládu, prakticky celý parlament vrátane SaS odsúhlasí predčasné voľby na jún.

Šéf Hlasu Peter Pellegrini apeluje na voľby v júni. Pokiaľ sa tento termín nepodarí schváliť, vyzval takisto prezidentku, aby vymenovala úradnícku vládu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.