V Česku na jedno tankovanie môžete ušetriť niekoľko eur

Ilustračná snímka.
Zdroj: goodluz/shutterstock.com

Odborník prízvukuje, že ceny pohonných látok zrejme klesnú aj u nás.

Ušetriť desať eur na jednej nádrži? Žiadna utópia. Ceny v susednom Česku poklesli na celoročné minimum. Odborník pripúšťa, že palivo môže zlacnieť aj u nás.

V prepočte euro šestnásť za liter benzínu, nafta o štyri centy lacnejšie. V Česku natankujete v týchto dňoch najlacnejšie od začiatku roka. Na Slovensku vás priemerne benzín vyjde asi o14 centov drahšie. Na 60-litrovej nádrži tak u susedov ušetríte vyše osem eur.

Odborník má ale dobré správy aj pre slovenských šoférov. Sezónu letných dovoleniek by nemalo poznamenať zdražovanie pohonných látok. „Mali by zostať nezmenené počas leta, koncom roka zlacnieť o jeden dva centy," odhaduje analytik Peter Voštinár.

Zlacňovanie pohonných látok je podľa analytika celosvetový trend, ktorý bude v budúcnosti silnieť. A to napriek tomu, že naši obchodníci globálny pokles cien na slovenských čerpacích staniciach odrážajú neradi.

„Nepripúšťame si, že technologický pokrok zmenil fundament na trhu s ropou. V dlhodobom horizonte bude lacnejšia a možno príde na trh niečo iné. Napríklad elektromotory," dodal Voštinár.

Progres môže zrýchliť aj to, že vývoj batérií, ktoré elektromotory poháňajú, veľmi rýchlo napreduje. Podľa Petra Voštinára každých päť rokov vedci zdvojnásobia ich kapacitu. To by v konečnom dôsledku mohlo úplne vyradiť ropu z motoristického sveta.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti