Počítačový útok zasiahol takmer 100 krajín, Slovensku sa zatiaľ vyhýba

Hackerký útok ransomware.
Zdroj: TASR/AP

V prípade, že počítač je napadnutý, treba ho okamžite odpojiť zo siete, čo v niektorých prípadoch môže pomôcť.

Počítačový útok, ktorý v piatok podvečer zasiahol takmer 100 krajín, sa zatiaľ Slovensku vyhol. Viac informácií však bude k dispozícii v pondelok, keď sa do práce vrátia zamestnanci firiem, ktorí majú počas víkendu voľno, uviedla hovorkyňa Eset Zuzana Hošalová.

"Na Slovensku sa nám zatiaľ masovo neozývajú firmy, že majú problém. Otázka znie, čo bude, keď v pondelok ráno začnú pracovať," povedala Hošalová.

Potvrdila už známu informáciu, že počítačový útok zneužil zraniteľnosť operačného systému Windows, ktorú spoločnosť Microsoft odstránila v apríli tohto roka. "To vlastne znamená, že obeťami sú firmy alebo jednotlivci, ktorí nemajú zaktualizovaný operačný systém alebo používajú Windows XP, ktorý už spoločnosť nepodporuje," ozrejmila Hošalová.

Podľa nej môže ísť napríklad o lenivosť ľudí, ale napríklad aj o prípady, keď spoločnosti používajú špeciálny systém, ktorý funguje len pri Windows XP.


Používatelia počítačov sa s podobným útokom na Slovensku už stretli aj v minulosti, pričom útočníci žiadali aj viac ako súčasných 300 dolárov.

V prípade, že počítač je napadnutý, Hošalová ho odporúča okamžite odpojiť zo siete, čo v niektorých prípadoch môže pomôcť, a hlavne vyhľadať odborníka. Všeobecne spoločnosť Eset odporúča neotvárať prílohy správ od neznámych adresátov, zálohovať obsah zariadení, pravidelne aktualizovať operačný systém a používať najnovšiu verziu bezpečnostného softvéru, ktorý počítač ochráni.

Takmer stovku krajín sveta zasiahol v piatok večer doteraz zrejme najrozsiahlejší počítačový útok škodlivým vydieračským softvérom. Tzv. ransomware zablokoval prístup k počítačovým systémom a pýtal výkupné za ich opätovné sprístupnenie.

Hackeri podľa denníka The New York Times využili nástroje, ktoré pre svoje vlastné spravodajské ciele vyvinula americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), hackeri známi ako Shadow Brokers však oznámili, že ich ukradli a zverejnili ich na internete.
Firma Avast špecializovaná na počítačovú bezpečnosť zaznamenala vo svete v piatok vyše 75-tisíc prípadov útokov v 99 krajinách, pričom najviac zasiahnuté boli Rusko, Ukrajina a Taiwan.

Spoločnosť Eset je svetovým výrobcom bezpečnostného softvéru.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ransomware

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.