Nitrianska nemocnica je prvá firma u nás, ktorú zasiahol kyberútok

Hackerský útok na počítačoch v nitrianskej nemocnice.
Zdroj: TV Markíza

Lekári ani sestry nemohli nič zapísať do informačného systému.

Nitrianska nemocnica bojuje s počítačovým vírusom. Elektronické údaje o pacientoch boli nedostupné. Až 450 nemocničných počítačov sa zrejme stalo obeťou hackerov, ktorí útočili po celej Európe.

Prvé problémy s počítačmi zaznamenali vo Fakultnej nemocnici v piatok okolo 13.00 h. Jedna zo sestričiek nám opísala ako to vyzeralo. „Akoby odišla obrazovka, padol celý systém a nič sa nedialo," spomína si.

To, že počítače napadol vírus nám potvrdila aj hovorkyňa zariadenia. „V piatok popoludní boli počítače nitrianskej nemocnice napadnuté vírusom, ktorý sa šíril v sieti. Počítače boli následne vypnuté, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu," ozrejmila situáciu Táňa Timková.

Lekári ani sestry sa nemohli dostať do nemocničného informačného systému. Ten obsahuje databázu všetkých hospitalizovaných pacientov, výsledky vyšetrení a ďalšie údaje.

Pacienti ohrození neboli, čo potvrdila aj Timková. Aktuálne údaje o ich liečbe majú na oddeleniach aj v papierovej verzii.

Do chodu nemocnice to ale zasiahlo poriadne. Všetky oddelenia prešli na vybavovanie papierovými žiadankami.

„Teraz mi nemôžeme posielať stravu cez počítač, to musíme po starom. Robiť, vyšetrenia keď sú s krvou, takže musíme vypisovať klasické žiadanky," opísala situáciu sestrička po kybernetickom útoku.

Technici obiehali všetkých 450 počítačov v areáli nemocnice. Ako prvé sa obnovili počítače na traumatológii, urgentnom príjme a v laboratóriách vo večerných hodinách. Aj na pôrodnici už systém fungoval.

V niektorých ambulanciách však počítače nefungovali ešte aj v nedeľu popoludní.

Počítačové útoky na nemocnice začali v piatok vo Veľkej Británii, neskôr v Španielsku, veľa útokov zaznamenali v Rusku. „Keď je zasiahnutá nitrianska nemocnica, je jasné, že pravdepodobne tá istá skupina útočila aj na Slovensku," myslí si IT odborník Ondrej Macko.

Kyberútok nevídaných rozmerov. Nitrianska nemocnica je len jedna z 200-tisíc obetí po celom svete. Europol hlási až 150 krajín, v ktorých zaznamenali útoky. V pondelok počet obetí opäť narastie, keď pracovníci firiem pozapínajú po víkende svoje počítače.

 NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ransomware

Dôležité udalosti