Domácnosti si polepšia. Sociálne dávky budú vyššie

Zvyšovanie sociálnych dávok
Zvyšovanie sociálnych dávok Zdroj: TVNOVINY.sk

Stúpne aj životné minimum.

Životné minimum. Suma, ktorú štát určil ako potrebnú na prežitie. Už tri roky sa nezvyšovalo, no teraz príde zmena. Zmenia sa tak aj viaceré sociálne dávky.

Životné minimum sa upravuje každoročne k 1. júlu. Od tejto sumy závisí, koľko dostanú rodiny od štátu nasledujúci rok. "Po troch rokoch by mohlo podľa aktuálnych prognóz dôjsť k zvyšovaniu životného minima, keďže predpokladáme rast životných nákladov nízkopríjmových domácností," vraví Veronika Husárová z ministerstva práce.

O koľko sa životné minimum zvýši ministerstvo neupresnilo. Pokiaľ by sme ale vychádzali z odhadu Inštitútu finančnej politiky, bolo by to iba o jedno percento, čo je len nepatrné navýšenie na sumu 200 eur zo súčasných 198. To, že sa na Slovensku zvýši hranica chudoby v praxi znamená, že sa zmenia aj viaceré sociálne dávky.

„Predpokladá sa aj rast sociálnych dávok, napríklad rodičovských alebo na kompenzáciu zdravotne ťažkého postihnutia a zvýšia sa aj minimálne dôchodky," opisuje Husárová.

Na životné minimum je naviazaný aj daňový bonus na dieťa. Rodič si teda odpíše viac.

„Daňový bonus na deti nám už niekoľko rokov nerastie. Avšak dnes je každá tretia rodina, ktorá ma tri a viac detí ohrozená chudobou, a práve daňový bonus je nástroj, ktorý má týmto rodinám pomáhať. A tým, že sa nezvyšuje, tak chudoba medzi mnohopočetnými rodinami nám narastá," vysvetľuje Peter Goliaš, analytik Ineko.

Nová suma všetkých sociálnych dávok by mala byť známa v júni.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné minimum

Dôležité udalosti