V Spišskej Novej Vsi zomrela žena so salmonelózou. Druhý muž bojuje o život

Salmonelóza - baktéria
Zdroj: shutterstock.com/royaltystockphoto.com

Lekári hovoria, že také agresívne baktérie salmonely, s akými sa stretli teraz, ešte nevideli.

Salmonelóza je nepríjemné, ale úspešne liečiteľné ochorenie. O to šokujúcejšia je správa, že v Spišskej Novej Vsi jeden pacient zomrel a ďalší je v kritickom stave. Lekári hovoria, že také agresívne baktérie salmonely, s akými sa stretli teraz, ešte nevideli.

Salmonela je baktéria, s ktorou sa ľudský organizmus, s pomocou lekárov, dokáže vysporiadať. V spišskonovoveskej nemocnici mali dvoch pacientov, u ktorých to neplatilo.

"Išlo o pacientku, ktorá bola hospitalizovaná s rozvratom vnútorného prostredia a nedostatočnej činnosti obličiek pri hnačkovitom ochorení. U pacientky bola potvrdená salmonelóza," potvrdil námestník riaditeľa pre lekársku starostlivosť Martin Šimo.

Žena musela podstúpiť dvojnásobnú operáciu brušnej dutiny. "Napriek intenzívnej starostlivosti, vrátane umelej pľúcnej ventilácie, po viac ako mesiaci starostlivosti, došlo k úmrtiu pacientky," dodal Šimo.


S takýmto agresívnym správaním baktérií salmonely sa vraj lekári ešte nestretli. "Priebeh tohto ochorenia bol neobvyklý," povedal námestník riaditeľa pre lekársku starostlivosť.

Pravdepodobným zdrojom nákazy bolo kuracie mäso. "Toto podozrenie bolo vyslovené na základe údajov získaných od samotnej pacientky a jej príbuzných," povedal Šimo.

Podobný priebeh má aj ochorenie muža, ktorého hospitalizovali v nemocnici o niekoľko týždňov neskôr. "Pacient je hospitalizovaný v kritickom stave na oddelení intenzívnej medicíny. Veľmi podobný prvému prípadu," dodal Martin Šimo.

Výsledky a informácie o obidvoch prípadoch od lekárov dostali hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi. 

"V obidvoch prípadoch išlo o biologický materiál, z ktorého sa potvrdila salmonela. Bol odoslaný na serotypizáciu do Národného referenčného centra. Podrobnejšie vyšetrenie danej baktérie uskutočňuje až potom Národné referenčné centrum," povedala regionálna hygienička Renáta Hudáková.

Až výsledky rozborov Národného referenčného centra pre salmonelu ukážu, či sa na Spiši nový agresívnejší druh baktérie salmonely objavil alebo nie.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spišská nová ves

Dôležité udalosti