Pred špekulantmi bude pôdu chrániť najvyšší zákon, Matečná je spokojná

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Po zmene by mali prijať ešte ďalšie zákony.

Slovenskú pôdu bude pred špekulatívnymi výkupmi chrániť Ústava SR. Dôvodom je, že poslanci v utorok (16. 5.) schválili ústavný zákon od SNS, ktorý má takúto ochranu pôdy zaviesť do praxe.

Pre národniarov je podľa jedného z predkladateľov návrhu Tibora Bernaťáka ochrana pôdy prioritnou témou. "V súčasnosti je Slovenská republika vystavená hrozbe tzv. špekulatívneho výkupu poľnohospodárskej pôdy, preto SNS predložila návrh ústavného zákona, ktorý má za cieľ zakotviť rámec ochrany pôdy pred takýmto špekulatívnym výkupom, ktorý by mohol mať rozsiahle negatívne následky," zdôraznil.

Za špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy je podľa neho potrebné považovať jej výkup s cieľom nevyužívať pôdu na účely poľnohospodárstva. V budúcnosti tak Slovensku hrozí, že bude ohrozená potravinová bezpečnosť štátu a v neposlednom rade by mal špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy za následok ohrozenie postavenia domácich poľnohospodárov, ktorí sa v súčasnosti nemôžu finančne rovnať s poľnohospodármi na spoločnom európskom trhu.

Ministerka Gabriela Matečná víta schválenie novely, informoval o tom hovorca Vladimír Machalík. Pôda je podľa Matečnej nenahraditeľná a vzhľadom na klimatické zmeny a rastúcu svetovú populáciu jej bude čoraz väčší nedostatok.

"Poľnohospodárska aj lesná pôda sú národným bohatstvom všetkých občanov Slovenska. Musíme si ju chrániť a zabrániť špekulantom zneužívať ju. Ide aj o našu potravinovú bezpečnosť. Ministerstvo pôdohospodárstva už intenzívne pracuje na novele zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorá sa bude opierať práve o schválenú zmenu Ústavy SR. Bude tiež zlepšovať prístup aktívnych poľnohospodárov k pôde," zdôraznila Matečná.

Podľa Evy Antošovej považuje SNS pôdu za národné bohatstvo, ktoré je nenahraditeľné, nedá sa vyrobiť a v živote človeka má podobne ako voda nezastupiteľný význam. "V rámci našej navrhovanej zmeny sme pristúpili k novelizácii článku 20 a článku 44 Ústavy Slovenskej republiky. Súčasná legislatíva vníma pôdu ako hociktorý iný tovar, čo sme my považovali za nesprávne, a preto sme pristúpili k riešeniu tejto problematiky," vysvetlila.

Výsledkom je zakotvenie definície, že pôda je "neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti", a to priamo v článku 44 Ústavy SR.

"Podaný návrh nám otvorí dvere k možnostiam riešenia nadobúdania poľnohospodárskej a lesnej pôdy, jej legislatívnej ochrany a zabezpečenia potravinovej bezpečnosti národa," doplnila Antošová.

Podľa Jaroslava Pašku v poslednom období po svete veľké množstvá pôdy kupujú čínske, americké, nemecké a francúzske spoločnosti. Štát sa musí postarať, aby neprišlo k takému rozpredaju pôdy, ktorý poškodí občanov SR. "Mieru treba stanoviť na základe podmienok, ktoré určí zákon a ktorá umožní mechanizmy na reguláciu nakladania s pôdou," upozornil.

Po zmene v Ústave SR by sa mali prijať zákony, ktoré by spresňovali procedúru nakladania s pôdou, či už obchodnými spoločnosťami alebo roľníkmi hospodáriacimi na pôde.
"Ochrana slovenskej pôdy je dlhodobou agendou Smeru-SD. Sme radi, že sa našla ďalšia strana, ktorá je pripravená túto myšlienku podporiť, čím sa výrazne zvyšujú šance na schválenie ústavného zákona," uviedol v reakcii na návrh tlačový odbor vládneho Smeru-SD.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ústava

Dôležité udalosti