O titul Dedina roka 2017 sa uchádza 20 slovenských obcí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Oficiálne vyhlásenie výsledkov bude v auguste.

O titul Dedina roka 2017 sa uchádza 20 obcí zo siedmich krajov. Vyberie ju odborná porota, ktorá obce aj navštívi. Súčasťou súťaže je internetové hlasovanie ľudí www.e-obce.sk, ktoré potrvá do 31. júla. Priaznivci súťažiacich obcí ich tak môžu podporiť a zapojiť sa do rozhodovania v národnej súťaži.

Svoje sily v prezentácii výsledkov dosiahnutých pri ich obnove a rozvoji si zmerajú:

Bátovce
Blatnica
Brežany
Čirč
Horný Tisovník
Hul
Hronsek
Miklušovce
Nižná Voľa
Nižný Hrušov
Oravská Polhora
Pohorelá
Poráč
Santovka
Snežnica
Spišské Tomášovce
Veľká Lehota
Vinné
Zemné
Župčany

Súťažiace obce predstavia úspešné postupy pri obnove vidieka, zlepšovaní kvality životného prostredia a rozvoji dedín na národnej aj medzinárodnej úrovni. Súperiť budú o titul Dedina roka 2017, o ocenenia v siedmich kategóriách a právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú vyhlasuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni.

„Národná hodnotiaca komisia, ktorá prihlásené obce navštívi počas mája a júla 2017, ich bude hodnotiť podľa jednotlivých okruhov súťažných kategórií," informoval manažér súťaže Andrej Švec.

Komisia sa podľa jeho slov zameria najmä na ich hospodárenie, programovanie a plánovanie, vytváranie podmienok pre rozvoj podnikania, racionálne využívanie prírodných zdrojov, vzhľad obcí, starostlivosť o hmotné aj nehmotné dedičstvo, schopnosť vytvárania partnerstiev, využitie možností cestovného ruchu, atraktivít, ale aj na aktivity starostlivosti o životné prostredie a krajinu.

Po ukončení hodnotenia v obciach komisia určí celkového víťaza, ktorý získa titul Dedina roka 2017 a právo zabojovať o Európsku cenu obnovy dediny. Oficiálne vyhlásenie výsledkov sa podľa Šveca uskutoční v auguste 2017.

Súťaž Dedina roka 2017 vyhlásili 21. marca. Jej vyhlasovateľmi sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Záštitu nad súťažou prevzal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dedina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.