Nahliadnite, ako sa robí údržba vodnej priehrady

Údržba vodnej priehrady
Zdroj: TVNOVINY.sk

Tá v Krpeľanoch vyrába elektrinu a reguluje toky už 60 rokov.

Osem miliónov kubických metrov vody. Toľko je vo vodnej nádrži Krpeľany. Keby bola pitná, stačila by pre celé Slovensko na tri týždne. Táto priehrada ale vyrába elektrinu a reguluje prietoky riek. Má už 60 rokov a aj pre nedávne povodne tam dnes začali robiť opravy a údržbu hate.

Zničené domy, záhrady, dvory, chodníky, polia, strhnuté cesty. Keby nebolo priehrad, bolo by to horšie. Pomáha aj vodná nádrž v Krpeľanoch.

"Na vodnej nádrži Krpeľany sa stretávajú vody z Oravskej priehrady a Liptovskej Mary. Počas povodňových stavov, keď tej vody tečie veľa, vieme prepúšťať pomocou haťových polí do tzv. starého koryta," hovorí Pavel Machava zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Cez tieto priepusty iba za jednu sekundu môže pretiecť toľko vody, ako z veľkého plaveckého bazénu. Každý z nich raz za tri roky dôkladne kontrolujú.

Hradenie poskladajú žeriavom z veľkých oceľových kusov. Jeden má 12 ton a nakoniec tvoria stenu vysokú deväť metrov. Robota to nie je jednoduchá. Veľké motory roztočia ešte väčšie ozubené kolesa, tie rozhýbu ozrutnú reťaz a klapka sa dá do pohybu. Voda vytečie za pár sekúnd a údržba sa môže začať.

"Počas minulomesačných povodní došlo aj k poškodeniu klapky, preto je potrebné ju teraz opraviť a takisto skontrolovať jej celkovú funkčnosť," vysvetľuje Machava.

Okrem toho premažú 60 rokov staré ložiská, ozubené kolesá, reťaze, skontrolujú oceľové konštrukcie. Od postavenia priehrady je toto už dvadsiata údržba tejto haťovej priepuste. Keď všetko pôjde podľa plánu, sedem chlapov tu má pred sebou robotu ešte na jeden mesiac.


KRPEĽANY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oprava

Dôležité udalosti