Hrozí, že pediatri prestanú vypisovať ospravedlnenky. Situácia je kritická na celom Slovensku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak je dieťa choré viac ako päť dní, potrebuje papier od lekára. Pediatri vypisujú potvrdenia aj na lyžiarske výcviky či športové podujatia. Vyzývajú štát, aby zmenil zákony a už viac od nich tieto papiere nepožadoval. Zaberá im to vraj čas na liečenie pacientov. Školy nie sú proti zmene, no poukazujú na to, že papier od lekára je prevencia pred záškoláctvom.

Pediatrom dochádza trpezlivosť. Vyzývajú ministerstvo, aby novelizovalo zákony tak, aby už nemuseli vypisovať ospravedlnenky a potvrdenia pre žiakov do škôl. Tvrdia, že byrokracia ich zaťažuje a nemôžu sa dostatočne venovať liečeniu, prevencii a očkovaniu. Lekári poslali rezortu zdravotníctva list, ktorý podpísali desiatky detských lekárov.

Autorka petície Tatiana Speváková vysvetľuje, že dieťa prekoná desiatky bežných chorôb. Ak je doma viac ako päť dní, škola vyžaduje potvrdenie od lekára. Pediatri vypisujú napríklad aj potvrdenie, že dieťa môže ísť na športové podujatie alebo športový výcvik. Po novom im vraj má pribudnúť ďalšia povinnosť - vypisovať potvrdenie aj na jednodňové športové podujatia.

„Napríklad, deti sa chodili korčuľovať zo školy na 20 minút. Aj na toto potrebujú potvrdenky od lekára. Pre toto sa včas nedostávajú na vyšetrenie choré deti,“ upozorňuje Speváková.

Podľa pediatričky takéto potvrdenia nemajú medicínske opodstatnenie. Speváková dodáva, že v žiadnej západnej krajine ani v Česku už túto byrokraciu pediatri nevykonávajú a mali by sme sa inšpirovať.

Dodáva, že s lekármi súhlasia aj školy aj rodičia. „Rodičia chápu, že je to zbytočné a aj ich to uráža, že prečo by mal niekto iný hovoriť, či jeho dieťa môže alebo nemôže ísť do školy, alebo sa lyžovať,” konštatuje pediatrička.

Prečítajte si tiež:

Ospravedlnenky sú prevenciou pred záškoláctvom

Jediný význam vo vypisovaní ospravedlneniek vidia školy v tom, že je to prevencia pred záškoláctvom. Sú rodičia, ktorí sú benevolentnejší a nechajú dieťa doma pri každom malichernom probléme.

„No keď si majú vysedieť štyri hodiny v čakárni u lekára, tak si to rozmyslia. Ospravedlnenky od pediatra sú teda niečo, čím rodičov odradia od toho, aby dieťa ostalo doma,” vysvetľuje Speváková. Dodáva však, že lekári nemajú vychovávať, ale liečiť. 

Rozhodnutie nevypisovať papiere padlo v ambulanciách v Malackách už v septembri. Speváková hovorí, že problémy tam školy nemajú. Riaditelia aj rodičia to akceptujú. Kritická situácia s ambulanciami je podľa Spevákovej naprieč celým Slovenskom.

Vysvetľuje, že už dnes mnohí lekári nedodržiavajú zákony.

„Katalóg výkonov nás zaväzuje, že jednému dieťaťu sa musím venovať 20 minút. Na žiadne dieťa nemám 20 minút. Dennodenne nemôžem dodržiavať všetky zákony. Rozhodla som sa, že radšej budem porušovať školské zákony a nebudem vydávať ospravedlnenky, lebo nechcem porušovať medicínske zákony. Nemám na výber medzi dobrým a zlým riešením, len medzi dvoma zlými riešeniami,” vysvetľuje pediatrička.

Dodáva, že výzvu poslali ministerstvu, ale zatiaľ neprebieha žiadna diskusia.

Na východe Slovenska je kritická situácia

Pediatrička Jana Haničáková, ktorá má ambulanciu v Stakčíne na východe Slovenska, súhlasí s výzvou lekárov a uvítala by, keby boli zbavení zbytočných papierovačiek. Poukazuje však na to, že v ich regióne majú viac marginalizovaných detí a ich situácia je preto špecifická. Vydávanie ospravedlneniek je preto často nevyhnutnosť, aby sa lepšie kontrolovala povinná školská dochádzka detí. 

Neraz musia pediatri spolupracovať s úradom práce, ktorý dochádzku žiakov kontroluje. Podľa Haničákovej by preto nemali byť lekári vynechaní pri kontrole dochádzky detí, ktorých rodičia zanedbávajú výchovu.

Na druhej strane dodáva, že školy a škôlky si niekedy vymýšľajú zbytočnú byrokraciu. Stáva sa jej, že učiteľky v materských školách posielajú ráno rodičov k lekárom, aby skontrolovali ich dieťa a nie vždy je to nevyhnutné.

Dodáva, že v niektorých častiach východného Slovenska je situácia s pediatrickými ambulanciami katastrofálna. „V okrese Snina je sedem obvodných pediatrov a štyria z nich sú v dôchodkovom veku. Je to veľká výzva a už teraz vieme, že ku generačnej obmene nepríde včas,“ upozorňuje Haničáková.

Prečítajte si tiež:

Lengvarský už zmenu inicioval

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková uviedla, že situáciou sa zaoberajú a Vladimír Lengvarský už vlani kontaktoval ministra školstva, aby zaviedli zmenu.

„Rezort totiž zastáva názor, že dieťa je v predškolskom zariadení umiestnené na žiadosť rodičov, návšteva predškolského zariadenia do päť rokov života dieťaťa je dobrovoľná. Z týchto dôvodov nie je potrebné ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa prostredníctvom potvrdenia o chorobe vydaného lekárom,“ vysvetľuje Lániková.

Deti, ktoré si plnia povinnú dochádzku, bývajú často choré a hovorkyňa pripomína, že väčšinou ide o infekcie, ktorú prekonajú aj v domácej liečbe a nepotrebujú navštíviť lekára. Bežné ochorenia trvajú zvyčajne jeden týždeň.

„Z uvedených dôvodov je návrh ospravedlnenia rodičom sedem po sebe pracovných dní (mimo soboty a nedele) z pohľadu rezortu zdravotníctva optimálny,” dodala Lániková.

Na zmene sa musia dohodnúť ministerstvá zdravotníctva, školstva aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Ministerstvo školstva je otvorené komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení. Vzhľadom na to, že ide o nadrezortnú tému, rezort školstva ju bude komunikovať s Ministerstvom zdravotníctva SR a hľadať riešenie, ktoré bude vhodné pre všetky strany, teda pre školy, pediatrov, ako aj pre žiakov a rodičov,“ reagoval rezort školstva.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.