Mať kilá navyše a byť zdravý je hlúposť

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Predchádzajúce výskumy tvrdia, že každý tretí obézny človek je zdravý, aj keď má nadbytok tuku v oblasti pása. To sa ukázalo ako hlúposť.

Mať kilá navyše a tvrdiť, že ste fit, je úplný nezmysel. Vyplýva to z najnovšej štúdie, v ktorej odborníci zistili, že ľudia, ktorí majú kilá navyše, ale hodnoty ich krvného tlaku a cholesterolu sú v norme, majú aj tak stále vyššie riziko, že umrú mladší. Píše The Sun.

V štúdii sa zamerali na 3,5 milióna Britov s nadbytočným tukom. Ten zvýšil riziko ochorenia srdca o polovicu. Títo ľudia majú taktiež vyššiu šancu, že ich postihne cievna mozgová príhoda a dvojnásobne vyššie riziko zlyhania srdca.

Predchádzajúce výskumy tvrdia, že každý tretí obézny človek je zdravý, aj keď má nadbytok tuku v oblasti pása. V štúdii totiž tvrdili, že takýto človek má normálny krvný tlak, cholesterol a nehrozí mu cukrovka.

Teraz však tím z Ústavu aplikovaného výskumu zdravia na Univerzite v Birminghame túto myšlienku spochybnil. "Myšlienka zdravej obezity je mýtus a existuje mnoho spôsobov, ako sa môžu obézni ľudia vyhnúť zdravotným rizikám," povedal vedúci výskumník doktor Rishi Caleyachetty.

Výsledky jednej z najväčších štúdií odprezentovali na európskom kongrese v meste Porto. Odborníci zanalyzovali 20 rokov staré zdravotné záznamy 3,5 milióna dospelých Britov, ktorí nemali problém so srdcovým ochorením.

Zistili, že v porovnaní so zdravými ľuďmi s normálnou hmotnosťou boli považovaní za zdravých, aj keď mali nadváhu. Pritom mali o 49 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu ochorenia srdca, o 7 percent vyššie riziko mŕtvice a o 96 percent vyššie riziko zlyhania srdca.

"Metabolicky zdravá obezita nie je neškodný stav a nie je správne myslieť si, že je. V skutočnosti by bolo lepšie, keby sa tento termín vôbec nepoužíval, pretože to spôsobuje len zmätok," dodal doktor Caleyachetty.

Každý štvrtý dospelý človek je obézny. V 70. rokoch to bol jeden človek z 35. "Toto je ďalšia štúdia, ktorá dokazuje, že ak máte nadváhu, máte väčšiu pravdepodobnosť, že budete trpieť srdcovými chorobami," povedal doktor Mike Knapton, riaditeľ British Heart Foundation.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti