V Petržalke sme našli otrasný nález. Kam miznú domáce zvieratá?

Prasa chované v Petržalke.
Zdroj: Reflex

Vraj v jednej časti nelegálne chovajú prasce a zrejme ich kŕmia mačkami.

Otrasný a bizarný. Taký je prípad, ktorý nedá obyvateľom bratislavskej Petržalky posledné dni spávať. Neďaleko miestneho cintorína totiž niekto kradne zvieratá. Stopy nás doviedli až na neďaleké pole, a to nám vydalo naozaj šokujúci nález. Reportáž nie je vhodná pre citlivé povahy.

Ulica v starej Petržalke a na konci cintorín. Hrobové ticho o chvíľu začnú lámať hlasy zhrozených obyvateľov, ktorí nám postupne rozprávajú svoje mýty aj svedectvá o tom, čo sa tu deje a kam miznú ich domáce zvieratá. Indície vraj vedú k zástupu ľudí, na ktorých konci stojí nelegálny chov prasiat.

"Videli kosti a lebky. Domnievame sa, že prasatá kŕmia zvieratami. Videla som, ako sem prišlo auto. Dvaja hodili mačku do auta a išli s ňou preč," povedal nám jedna z miestnych obyvateliek.

Odvtedy zmizli aj ďalšie zvieratá - hlavne mačky. Reportérka Simona Miazdrová sa od miestnych dozvedela, že sú nebojácne a vysterilizované resp. vykastrované.

Rozhodla sa teraz zistiť, čo sa deje. A nebola sama. Miestni totiž hovoria o tom, že prasce sa chovajú za účelom ich ďalšieho predaja. Aj preto povolávame všetky kontroly - od veteriny až po Slobodu zvierat a vyrážame spolu so svedkom na neďaleké pole.

Otrasný nález odkrýva niekoľko chlievov, ktoré v tichosti rozprávajú svoj príbeh poväčšine už mŕtvych zvierat. "S takýmto chovom som sa nestretol. Je tu zanedbaná pohoda zvierat, zoohygiena, kŕmenie. Ak sú hypotézy pravdivé, že ju kŕmili mačkami a iným zvieratami, je to indikácia na to, aby sme podali trestné oznámenie. Nákaza nehrozí," konštatoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava-mesto Miloš Mašlej.

Všetko nasvedčuje tomu, že ich tu bývalo podstatne viac. Neďaleko chlievov, krížom cez pole, zrazu registrujeme pohyb. Žeby majitelia otrasného chovu? V snahe zviera zachrániť pre istotu odchádzame. Ale len preto, aby sa nezľakli a zviera neskántrili ešte skôr ako sa my ráno vrátime späť.

Samozrejme už aj so špeciálnym autom štátnej veterinárnej karantény a v sprievode polície. Plán vyšiel. Môžeme nakladať. "Tragédiou je to, že tu dochádzalo k nelegálnemu zabíjaniu zvierat," dodal Mašlej.

Je čas pozrieť sa na druhú stranu. Polícia ostáva pri chlieve. Je to len na nás. Obydlie je prázdne, ale za to nachádzame ďalšie skrýše pod zemou.

Cestou späť sa stretávame aj s obyvateľom skrýše. Vraj prasce nie sú jeho, ale akéhosi Mila, ktorý má dokonca reklamku a ešte nejaký iný chov dobytka. Práve z neho majú pochádzať aj uhynuté kozy a ovce, ktorými prasce kŕmia. O mačkách, či psoch nevie nič.

Ale šokuje nás protiotázkou - prečo to vlastne niekomu prekáža až teraz - keď je miesto v okolí už tretí rok známe. Neveriacky sa vyberáme údajného veľkopodnikateľa Mila hľadať. Aj keď nás trocha zaráža, že by mal bývať na ubytovni. Teóriu o Milovi však potvrdzuje aj ďalší bezdomovec.

Milo ich vraj už takto dochoval a predal desiatky. Obchádzame aj miestne ubytovne. Okrem bezdomovcov ho však nespoznáva nikto.

Nuž podnikavý Milo by ale niečo vedieť mal. Na krku má totiž poriadny problém. Podľa právnika je to napríklad neoprávnené podnikanie. Tvrdí, že tu reálne hrozí ohrozenie života a zdravia, keď mäso z takéhoto zvieraťa môže dostať do obehu.

A problém má aj majiteľ pozemku. Vlastníctvo totiž nie je iba o právach, ale aj povinnostiach. A konať by mal rýchlo. V opačnom prípade mu hrozia nielen pokuty, ale aj riziko, že na pozemku dôjde k nešťastiu. Miestni hovoria o zvedavých deťoch, ktoré chodia vyberať lebky uhynutých zvierat.

V každom prípade budeme sledovať, čo s tým všetkým urobia kompetentné úrady.

BRATISLAVA/Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prasa

Dôležité udalosti