Patríte medzi nočné sovy? Šéf by vám mal dovoliť chodiť do práce neskôr

Ranné vstávanie
Zdroj: shutterstock.com/135pixels

Nová štúdia potvrdila, že skoré vstávanie je diskrimináciou pre ľudí, ktorí sú aktívni v noci.

Väčšina z nás sa zaraďuje do dvoch skupín. Buď patríme k tým, ktorí prichádzajú do práce skoro ráno a sú plní energie, alebo sa skôr radíme medzi nočné sovy, ktoré majú problém fungovať pred desiatou hodinou ráno. Ak ste sa spoznali v druhej možnosti a ranné vstávanie je pre vás utrpením, vedzte, že tu nejde o vašu lenivosť. Podľa novej štúdie by manažéri mali nočným sovám dovoliť, aby chodili do práce neskôr. Inak ich totiž znevýhodňujú. Píše o tom Independent.

So štúdiou prišla univerzita v Sydney. Jej vedci skúmali tri typy ľudí a hodnotili ich biorytmus a nastavenie organizmu, ktoré vychádzali aj z ich biologických predpokladov. Zistili, že všetky skupiny, boli produktívne v inom čase. Rozlíšili tých, ktorí najlepšiu prácu odviedli ráno, večer a uprostred dňa.

Neskoré vstávanie by vám mali tolerovať

Odborníci však zašli ešte ďalej. V štúdií sa pozreli aj na to, ako tieto typy osobností ovplyvňujú prácu v tímoch. Ich výsledok hovorí jasne. Pre projekty, ktoré si vyžadujú spoluprácu je lepšia skupina ľudí, ktorí majú rovnaké spánkové návyky. Výnimkou sú len zamestnania, pri ktorých je dôležitá neustála pozornosť - napríklad záchranári.

Autor štúdie Stefan Volk teraz vyzýva manažérov, aby začali brať do úvahy biorytmus svojich zamestnancov. Bude to mať totiž vplyv na ich výkon a tým aj na chod celej firmy. „Tieto psychologické odlišnosti sú podstatné v kontexte práce a musíme rozumieť tomu, ako ovplyvňujú prácu v tímoch," upozorňuje Volk. Zároveň verí, že ak nadriadení začnú hľadieť na rozdielne potreby ich zamestnancov, môžu z toho mať slušné výhody.

LONDÝN/jd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti