Vedeli ste, že bryndzu nevyrábajú iba zo slovenských surovín?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Northy Sona Sladeckova

Nič to však nemení na jej kvalite, výrobca musí dodržiavať presný recept.

Bryndza, fujara, Tatry. To sú azda tri najvýstižnejšie veci pre Slovensko. No vedeli ste, že bryndzu nevyrábajú iba zo slovenských surovín? Naša národná potravina môže obsahovať napríklad mlieko z Francúzska. Otázne je, či takáto bryndza nestráca skutočnú slovenskú identitu.

Základ bryndze tvorí ovčie mlieko. Najviac ho je v čase, keď sú lúky zelené. V zime je ale mlieka nedostatok. Mliekarne a bryndziarne sa vtedy obzerajú za hranice.

„Kvalita je minimálne taká istá ako nášho slovenského, vravím minimálne a cena je prvý raz tohto roku bola lepšia," hovorí riaditeľ bryndziarne Sven Harman.

Liter mlieka zo západnej Európy s dopravou kúpia za menej než euro. Mlieko od našich chovateľov je vraj vždy drahšie ešte aj bez dopravy. „Zahraničný chovateľ, či už Francúz alebo Talian dostáva nejakú podporu od štátu. Počítam vo výške 20 až 40 centov na liter mlieka a vtedy on predáva za 1,20 eur celý rok," tvrdí predseda chovateľov oviec na Slovensku Igor Nemčok.

Zdroj: Tobik/shutterstock.com

Bryndzu teda vyrábajú aj zo zahraničného mlieka. Otázne je, či naša top potravina takto nestráca slovenskú identitu. Legislatíva ale hovorí jasne.

Ak chce byť bryndza bryndzou, musí obsahovať minimálne 50-percentný podiel ovčej hrudky. Pri výrobe sa musí dodržať presný technologický postup.

Žiadna zmienka o tom, odkiaľ musí mlieko pochádzať. Spotrebiteľ jeho pôvod nevyčíta ani z obalu. Bryndza z dovezeného mlieka však stále bude bryndzou. Či stratí svoju slovenskú identitu, ostane iba na pocitoch spotrebiteľa.

„Tak to ozaj už len veľkí národovci v úvodzovkách prežívajú. Jednoducho, tá bryndza je stále bryndza a vravím, tým, že sa to nakupuje len v zimnom období, ľudia absolútne nemusia mať strach, že by jedli bryndzu, ktorá keď ju zjedia, zrazu sa naučia hovoriť po francúzsky alebo po taliansky," dodal Harman.


ZVOLENSKÁ SLATINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bryndza

Dôležité udalosti