Alergikov je u nás stále viac. Zisťovali sme, aká nás čaká peľová sezóna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Teploty sa zvyšujú, a to pre alergikov znamená jedno – blíži sa jar a začína sa pre nich peklo. Niektorí tento rok začali trpieť už skôr, ako býva zvykom.

Záchvaty kýchania, svrbenie v nose či pálenie očí. Toto sú bežné prejavy, s ktorými sa stretáva nejeden alergik. Tento rok sa im náročné obdobie začalo o čosi skôr.

Pomerne teplé dni im spôsobili problémy už začiatkom roka. Peľová sezóna bude už čoskoro v plnom prúde. Trvať bude až do októbra.

Prečítajte si tiež:

„Očakávame, že to pomerne teplé počasie, dostatok vlahy a slnečného svitu prinesie so sebou nárast denných koncentrácií peľov v ovzduší,“ priblížila Jana Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Alergikov je stále viac

Ambulancie sa každý rok plnia pacientmi. Imunoalergologička Jaroslava Orosová tvrdí, že pribúdajú mladší aj starší.

„Kým pred sto rokmi bolo alergické približne jedno percento populácie, dnes je to 40 až 50 percent. Vidíme veľký nárast alergických ochorení, nielen nádchy,“ uviedla s tým, že rozdiel medzi bežnou a alergickou nádchou sa dá ľahko rozpoznať.

Prečítajte si tiež:

„Pri bežnej nádche máme teplotu, bolí nás hrdlo, cítime sa unavení, bolia nás svaly, kĺby. Alergická nádcha má dlhšie trvanie, trvá niekoľko týždňov a nenesie so sebou javy sprievodnej infekcie,“ vysvetlila Orosová.

Peľová alergia znižuje kvalitu života. Spôsobuje poruchy spánku, únavu či zmeny nálady. A ak je neliečená, môže prejsť do ťažších foriem ochorení.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.