Generálna prokuratúra podala návrh na zrušenie Kotlebovej strany

bv4_42-HD-TP.mp4
Zdroj: TASR

Podľa prokuratúry, cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v stredu (24. 5.) na Najvyšší súd návrh na zrušenie strany Ľudová strana Naše Slovensko.

"Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa názoru prokuratúry, cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike.

Generálna prokuratúra týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie Kotlebovej strany, dodáva Predajňová.

Hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík potvrdil, že v stredu (24. 5.) tento návrh dostali.

Fašisti naberajú na drzosti, prestávajú sa skrývať

Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že ako slobodná demokratická spoločnosť máme právo brániť sa. "Máme právo na to použiť všetky dostupné zákonné prostriedky. Pretože fašisti, tak ako kedysi, aj dnes využívajú našu toleranciu, schovávajú sa za pluralitu názorov a využívajú demokratickú spoločnosť, aby ju zničili. Naberajú na drzosti, prestávajú sa skrývať." Uviedol to dnes na sociálnej sieti ako reakciu na krok generálneho prokurátora.

Reagoval tak podanie Čižnára, ktorý podal návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS. Ako ďalej uviedol, podľa prokurátora sú to extrémisti s fašistickými tendenciami, ktorí svojím programom a činnosťou porušujú slovenskú ústavu a ich cieľom je odstránenie súčasného demokratického systému. "O tomto návrhu rozhodne Najvyšší súd, takže si na výsledok podania generálneho prokurátora budeme musieť počkať," dodal prezident.

Verí však, že kompetentné orgány si budú riadne plniť zákonné povinnosti vo všetkých prípadoch šírenia nenávisti a extrémizmu.


ĽSNS sa zatiaľ nebude vyjadrovať

"ĽSNS sa zatiaľ k podnetu pána politického prokurátora Čižnára nebude vyjadrovať. Musíme si spis najskôr naštudovať. Zistiť, aké dôvody viedli pána prokurátora k podaniu návrhu na rozpustenie regulérne zvolenej politickej strany a potom sa k tomu vyjadríme," povedal pre TV Markíza Milan Uhrík.

Kotlebovu stranu už raz zrušili. V roku 2006 najvyšší súd rozpustil Slovenskú pospolitosť-Národnú stranu kvôli tomu, že jej politická činnosť je v rozpore s Ústavou SR.

Len nedávno policajti z Národnej kriminálnej agentúry začali trestné stíhanie v prípade šekov, ktoré rozdávali kotlebovci rodinám v deň výročia vzniku Slovenského štátu.

NAKA obvinila aj poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka z extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Policajti zasahovali priamo v jeho kancelárii v NR SR.

Zo šírenie extrémizmu obvinili aj ďalšieho poslanca Národnej rady SR za ĽSNS Milana Mazureka. „Dopustiť sa mal trestného činu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu," uviedol v súvislosti s obvineným riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško. Skutku sa mal dopustiť vo vysielaní žilinského súkromného rádia Frontinus, kde v diskusii vyslovil viaceré výroky na adresu Rómov, imigrantov, Arabov i islamu.

Najvyšší súd SR (NS SR) pre médiá potvrdil prijatie návrhu Generálnej prokuratúry SR. Ten bol už pridelený príslušnému senátu-správnemu kolégiu. "Senát bude najprv skúmať, či sú splnené procesné podmienky konania. Bude doručovať žalobu na vyjadrenie žalovaného a až po naštudovaní rozsiahlej spisovej dokumentácie o žalobe rozhodne. Lehoty na rozhodnutie zákon Najvyššiemu súdu nestanovuje," uviedol hovorca NS SR Boris Urbančík.l.

V reakcii na Čižnárov krok to na sociálnej sieti Facebook uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Zdôraznila, že súd v konečnom dôsledku musí rozhodnúť len na základe práva. "A takto to má v demokratickej spoločnosti byť. Keď raz nejaká právna úprava platí, tak sa má aj uplatňovať," doplnila.

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marian Kotleba

Dôležité udalosti