V Bratislave sa v krátkom čase nakazilo osýpkami už tretie dieťa. Hygienici sa obávajú vzniku malých ohnísk nákazy

V Bratislave sa v krátkom čase nakazilo osýpkami už tretie dieťa. Hygienici sa obávajú vzniku malých ohnísk nákazy
Ilustračná snímka - osýpky Zdroj: Shutterstock/@Aleksandr Finch

Ďalší potvrdený prípad osýpok v Bratislave. Nakazilo sa 18-mesačné dieťa, informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Dieťa nebolo očkované prvou dávkou očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) pre dočasné zdravotné kontraindikácie a je bez cestovateľskej anamnézy (nebolo v zahraničí). Bolo hospitalizované, nemocnica o tejto skutočnosti upovedomila Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave v pondelok 27. februára,“ dodáva Mikas.

Prečítajte si tiež:

​Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave začal bezodkladne epidemiologické vyšetrovanie a spolupracuje s ošetrujúcim lekárom dieťaťa.

Úrad zároveň kontaktoval rodičov, ktorých deti sa nachádzali v čakárni lekára v čase, kedy tam bolo aj nakazené dieťa s osýpkami a zabezpečil protiepidemické opatrenia.

Rodičia navštívili pediatrickú ambulanciu v Petržalke 21. 2. 2023. Súvislosť s predchádzajúcimi laboratórne potvrdenými prípadmi osýpok sa zatiaľ nepreukázala. Vyšetrovanie stále pokračuje.

Prečítajte si tiež:

​V Bratislave od začiatku roka 2023 celkovo potvrdili tri laboratórne potvrdené prípady osýpok u detí (deti pre ich nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie neboli ešte proti MMR zaočkované).

„Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike na krajskej či okresnej úrovni pod 95 % (kolektívna imunita) nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území. Na Slovensku môžu vznikať malé ohniská nákaz,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 9. 2. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.