Extrémizmus zmení školský rozvrh. Deviataci sa budú od septembra učiť viac dejepisu

Prečo práve v 9. ročníku pribudne hodina dejepisu? Odpoveď vás možno prekvapí

Školy teraz hľadajú miesto v rozvrhu. Ak nechcú predĺžiť vyučovanie, musia hodinu škrtnúť v inom predmete.

Extrémizmus zmení školský rozvrh. Deviataci sa budú od septembra učiť dejepis trikrát do týždňa. Školy teraz hľadajú miesto v rozvrhu. Ak nechcú predĺžiť vyučovanie, musia hodinu škrtnúť v inom predmete. Zaujímalo nás, prečo si ministerstvo školstva vybralo práve deviaty ročník. Odpoveď nás prekvapila.

Rovnaké množstvo učiva, ale viac času na vysvetľovanie, fakty aj exkurzie. "Učitelia majú možnosť viac do hĺbky vysvetľovať. Rozvíjať kritické myslenie u žiakov, upozorniť na historické udalosti, ktoré sú z ich pohľadu dôležité a ovplyvňujú realitu aj dnes," znie stanovisko ministerstva školstva. 

Deviataci v istej bratislavskej škole majú dejepis v utorok a v piatok. V septembri pribudne ešte jeden deň. A už sa ukazuje, na úkor ktorého predmetu. "Na úkor anglického jazyka pridáme dejepis," potvrdila riaditeľka školy.

Žiaci v Karlovej Vsi majú angličtinu častejšie ako určuje štát. V základnej škole vo Svidníku si nad tým ešte len lámu hlavu. "No, pomiešalo nám to plány. Komu tu hodinu vezmeme, musíme sa dohodnúť," povedala riaditeľka. 

Škrtať budú v tzv. disponibilných hodinách - to sú tie, pre ktoré školy vyberajú predmety podľa svojho uváženia. Učitelia však pochybujú, že nahustený dejepis zmení extrémne názory mladých.

"Skôr si myslím, že to bude také nútené. Tí žiaci nebudú naučení sa trikrát do týždňa baviť o dejepise. Od 5. - 8. ročník boli zvyknutí na jednu hodinu dejepisu," povedal dejepisár. 

"Ja si myslím, že to malo byť v nižších ročníkoch," dodala riaditeľka školy.

Malo byť. Pred troma mesiacmi sa hovorilo o navýšení dejepisu všetkým na druhom stupni s výnimkou deviateho ročníka. Takto to navrhla celoštátna predmetová komisia. Májový výsledok je úplne opačný. História sa pridá iba v deviatke, ostatným zostane hodina do týždňa.

Na ministerstve školstva sme sa pýtali na dôvod, prečo práve v 9. ročníku pribudne hodina dejepisu. Odpoveď vás možno prekvapí. Analýzu, že tu je to najúčinnejšie- za tým nehľadajte.

"My sme zvažovali viacero alternatív, v deviatom ročníku je najviac disponibilných hodín," povedali nám z ministerstva. 

Ministerstvo si vybralo cestu najmenšieho odporu, teda čo najmenší zásah do rozvrhu. Otázne je, či je to aj najlepšie riešenie. Deviaty ročník je totiž podľa učiteľov problémový - mnohí žiaci sa po aprílovom testovaní 9 prestanú učiť. Či ministerstvo rozhodlo správne bude jasnejšie o rok.


 

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dejepis

Dôležité udalosti