8 bizarných vecí, ktoré sa vám môžu stať po dosiahnutí orgazmu

8 trápnych vecí, ktoré sa vám môžu stať po dosiahnutí orgazmu
Zdroj: Shutterstock.com

Nasledujúce príznaky skutočne zaznamenali vo vedeckej literatúre. Odborníci ich nazývajú peri-orgazmické javy.

Pre väčšinu z nás je orgazmus o potešení a uvoľnení. Ale u niektorých žien sa môžu vyskytnúť jeho vedľajšie účinky ako napríklad halucinácie, plač, kýchanie a dokonca môžete pocítiť orgazmus aj v nohe. Tieto a aj iné bizarné príznaky skutočne zaznamenali vo vedeckej literatúre. Odborníci ich nazývajú peri-orgazmické javy.

Typické prejavy orgazmu sú celotelové a panvové sťahy, návaly tepla, zvýšená srdcová frekvencia, vyšší krvný tlak, ťažšie dýchanie. Z psychologického hľadiska pocitky lásky, šťastia a relaxácie. "Odpoveď tela na sex je zložitá a rôznorodá. Chceme upriamiť pozornosť na tieto rozmanité javy a poskytnúť usmernenie pre lekárov, ktorí sa stretnú s pacientom s neobvyklými príznakmi orgazmu," tvrdia autori najnovšej štúdie.

Prečítajte si o 8 najčudnejších príznakoch, ktoré môže vyvolať orgazmus:

Plač

Slzy, pocit smútku, depresie, úzkosti či rozrušenia po sexe sú príznakmi stavu prezývaného aj postkoitálna dysfória (PCD) alebo aj posexuálne blues. Podľa recenzií je to bežné a vyskytuje sa v stabilnom vzťahu.

V istom období života zažilo PCD až 46 percent z 230 austrálskych študentov vysokých škôl. Iná štúdia zase zistila vyšší výskyt PCD medzi jednovaječnými dvojčatami, čo naznačuje, že tento stav môže byť dedičný.

Halucinácie

Niektoré ženy uviedli, že ich milenec doslova vzal do iného sveta. Z takmer 50 žien, ktoré potvrdili, že zažívajú "rozšírenú sexuálnu reakciu", 76 až 100 percent uviedlo, že sa cítili, akoby leteli. Tvrdí to turecká štúdia z roku 2011.

Až 75 percent žien uviedlo, že majú pocit, akoby opustili svoje telo a až 24 percent si uvedomuje pocit vstupu do karikatúrneho sveta.

Takmer štvrtina respondentov uviedla, že po vyvrcholení zaznamenala fenomén silného vnímania už existujúcej skúsenosti - známe ako déjà vu.

Kýchanie

Študie, ktoré spájajú kýchanie a orgazmy, sa datujú už do roku 1900. V roku 1972 sa písalo o 59-ročnom mužovi, ktorý po orgazme neustále kýchal a tieklo mu z nosa.

Odborníci sa domnievajú, že po orgazme sa u človeka aktivuje jedna časť parasympatického nervového systému a spúšťa inú vetvu, ktorá spôsobuje kýchanie.

Choroba

Označujú ju aj ako post-orgazmický syndróm ochorenia. Ide o vedľajší účinok, ktorý môže postihnúť mužov po ejakulácii.

Výskumníci píšu o mužoch, ktorí uvádzali vážnu únavu, prehriatie a dočasný stav podobný chrípke. "Nástup týchto príznakov je rýchly a môže trvať štyri až sedem dní," uvádza sa v oficiálnej správe.

Vedci vysvetľujú, že telo môže nesprávne identifikovať proteíny v ejakuláte ako votrelcov, čo aktivuje imunitný systém.

Záchvaty

Jedným z najstrašnejších vedľajších účinkov orgazmu je to, čo je známe ako orgazmolepsia - forma reflexnej epilepsie po orgazme.

Prvýkrát ju zaznamenali v roku 1960 u 23-ročnej tehotnej ženy. Aj po pôrode sa u nej záchvaty opakovali, častokrát bezprostredne po vyvrcholení.

Ďalší 20-ročný pacient mal epileptické záchvaty vyvolané masturbáciou alebo sexuálnymi fantáziami.

Vedci stále úplne nerozumejú tomu, čo záchvaty spôsobuje, ale myslia si, že ide o zápal amygdaly spojený s nedostatkom hypocretínu.

Bolesť

Ženy môžu pri orgazme pociťovať bolesť, aj keď počas pohlavného styku ju necítia. V štúdii z roku 2009 informovali o troch prípadoch, ktoré zažili fyzickú bolesť bez akejkoľvek príčiny.

Týka sa to aj mužov - pacienti s chronickou chorobou prostaty pociťujú bolesť pri orgazme.

Orgazmus v nohe

Podľa správy z roku 2013 uverejnenej v magazíne Journal of Sexual Medicine, istá 55-ročná žena tvrdila, že keď prežila vaginálny alebo klitoriálny orgazmus, prežila ho aj v nohe. Vedci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené čiastočnou regeneráciou poškodených nervových vlákien v nohe.

Bolesť hlavy

Existuje viac ako 60 publikovaných článkov v literatúre na tému bolesti hlavy súvisiace s orgazmom. Jedná sa o bolesti hlavy typu 2, označené ako bilaterálne, výbušné a vyvolané nejakým vzrušením.

Bolesť môže trvať od niekoľkých minút až do troch hodín a zmierniť ju môžu antimigrénovou medikáciou.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti