Mečiarove amnestie už neplatia! Ústavný súd ich definitívne zrušil

Na snímke z 2.marca 1993 gratuluje premiér Vladimír Mečiar Michalovi Kováčovi k zvoleniu za prezidenta.
Zdroj: TASR

Na neverejnom rokovaní o tom rozhodlo plénum ústavného súdu.

Plénum ústavného súdu potvrdilo, že amnestie udelené expremiérom Vladimírom Mečiarom a exprezidentom Michalom Kováčom neplatia. Pre tvnoviny.sk to potvrdil zdroj z prostredia súdu, ktorého sudcovia v pléne rozhodovali na neverejnom rokovaní. Osem sudcov bolo za, dvaja boli proti.

Ako tvnoviny.sk informovala Jana Pľutová z tlačového odboru kancelárie ÚS,  odlišné stanoviská k výroku mali sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák, k odôvodneniu Ivetta Macejková, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.

"Predseda Okresného súdu Bratislava 3 deň nasledujúci po dni vydania nálezu Ústavného súdu SR v Zbierke zákonov SR opatrením v zmysle rozvrhu práce Okresný súd Bratislava 3 na tento rok pridelí vec náhodným výberom pomocou technických prostriedkov novému zákonnému sudcovi, nakoľko sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už nie je činný na Okresnom súde Bratislava 3," uviedol pre TASR hovorca bratislavského súdu Bratislava Pavol Adamčiak.


Zrušeniu amnestií predchádzalo schválenie uznesenia 5. apríla v pléne parlamentu , ktoré pripravil poslanec Peter Kresák (Most-Híd). Po tom, ako ho schválil poslanci ústavnou väčšinou, smerovalo na ústavný súd. Ten mal 60 dní na to, aby rozhodol o jeho osude. Ak by to nestihol, zrušenie Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča, by začalo automaticky platiť.

Reakcie politikov si môžete prečítať v našom článku

Teraz môžu začať konať súdy v prípade únosu exprezidentovho syna Michala Kováča ml. Prokurátor Michal Serbin vypracoval obžalobu, kde viní z tohto činu 13 páchateľov na čele s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby Ivanom Lexom.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Sudcom-spravodajcom bol Ladislav Orosz, ktorému toto konanie pridelila elektronická podateľňa. Jeho kolega Peter Brňák chcel byť z konania vylúčený, ale plénum ÚS mu to zamietlo. Pred jeho rokovaním uviedol, že "z objektívneho hľadiska nevylučuje svoje vylúčenie z výkonu sudcovskej funkcie, keďže sa v parlamente aj na verejnosti opakovane k posudzovaným amnestiám i milosti vyjadroval".

Orosz o zrušení Mečiarových amnestií hlasoval aj ako poslanec, ale tiež podal v zmysle zákona námietku zaujatosti. V tejto súvislosti uviedol, že subjektívne sa necíti byť vo veci zaujatý a je pripravený rozhodovať v danej veci nestranne a nezávisle.

Zdroj: TASR

Poslanci v stredu (5.4.) zrušili amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu minulotýždňová zmena Ústavy SR.

KOŠICE/Zuzana Gálisová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kresák

Dôležité udalosti