Poznáte hnedý tuk? Pomôže vám schudnúť a zahreje vás

Ilustračná snímka.
Zdroj: autor beeboys/shutterstock.com

Sú rôzne spôsoby ako ho aktivovať a je to veľmi jednoduché.

Tukové vankúšiky zvlášť teraz pred letom trápia mnohé ženy. Lenže nie je tuk ako tuk. Vedeli ste o tom, že v tele sme pri narodení mali hnedý tuk? Ak by sme si ho vedeli zaktivovať teraz v dospelosti, mohol by nám výrazne pomôcť spaľovať klasický biely tuk a to enormnou rýchlosťou.

Už sme vás informovali o ľuďoch, ktorým nerobí problém chodiť ľahko oblečení aj v tuhých mrazoch. Je to vraj vďaka tomu, že si aktivovali hnedý tuk. Pred časom si to na vlastnej koži vyskúšala reportérka magazínu Reflexu Mirka Ondrejčíková. Vtedy sa s pojmom hnedý tuk stretla prvý raz. Na rozdiel od dobre známeho a nechceného podkožného bieleho tuku.

"V roku 2008 sme opakovali, že hnedý tuk majú iba zvieratá spiace v zime a deti. Hnedý tuk objavili aj u dospelých ľudí. Je to veľmi aktívne tkanivo," tvrdí Igor Bukovský.

Hnedý tuk nás aj zohrieva na rozdiel od dobre známeho bieleho.

Keď sa narodí dieťa, má tak 2 až 2,5 kg a veľmi rýchlo by stratili v chlade telesné teplo. Aby sa tomu zabránilo, má telo prirodzený mechanizmus na jeho vytváranie. "Tým, že ich začneme teplo obliekať alebo ich máme v teplých miestnostiach, organizmus ho na výrobu tepla nepotrebuje a postupne zaniká," vysvetlil inštruktor metódy otužovania Viktor Schiller.

A zaniká nám aj pri nesprávnej životospráve. Čo je škoda, keďže hnedý tuk je pre nás nesmierne dôležitý - pomáha nám schudnúť a zahrieva nás na rozdiel od bieleho.

Podľa Schillera je rozdiel, či máme v chlade niečo, čo nám vygeneruje viacej tepla alebo vrstvu bieleho tuku slúžiacu na izoláciu od okolia. Vďaka tomu dokážu napr. otužilci fungovať bez problémov na prvý pohľad v nepríjemnom chlade.

Možno ste o hnedom tuku nepočuli. Buď ho máte alebo si ho viete aktivovať. A čo máte robiť? Odpoveď vám dajú odborníci v reportáži.


BRATISLAVA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.