Až 350 eur na notebooky dostanú všetci prváci a deti z chudobných rodín. Rozbehne sa veľký výpredaj na Bazoši?

Až 350 eur na notebooky dostanú všetci prváci a deti z chudobných rodín. Rozbehne sa veľký výpredaj na Bazoši?
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Začínajú sa veľké nákupy notebookov. Už poznáme detaily o projekte, ktorý sa žiakom postará o novú techniku na učenie doma.

Príspevok 350 eur dostanú prváci na stredných školách aj deti z chudobných rodín. Štát však bude mať ťažkú úlohu – ustrážiť, aby nové tablety používali tí, ktorí ich dostali a nerobili sa obchody na internete.

Približne 65% školákov obsadí v dospelosti pozície, kde je nevyhnutnosťou práca s digitálnou technikou. Navyše pandémia priniesla online vyučovanie a veľká skupina detí sa učiť nemohla, lebo nemali techniku. Preto štát pošle 350 eur na nákup počítača či tabletu.

Pre všetky deti na Slovensku bez ohľadu nato z akých sú rodín, aby mali rovnakú štartovaciu čiaru. Digitálny príspevok pôjde deťom z chudobných komunít a z rodín z nízkym príjmom.

Nové počítače si budú môcť kúpiť všetci prváci na stredných školách. Štvrtina stredoškolákov tak bude vybavená technikou, čo môže zmeniť aj vyučovanie.

Prečítajte si tiež:

Výzvou bude zabezpečiť, aby sa s technikou nekšeftovalo

Kto spĺňa podmienky a chce novú techniku, musí sa zaregistrovať. Žiak aj rodič. Do dvoch – troch týždňov príde rodičovi na mobil SMSka s kódom.

Na uplatnenie 350-eurového príspevku je potrebná SMSka a občiansky preukaz. Rodič si potom môže v predajni vybrať notebook alebo tablet a môže nakúpiť aj drahší kúsok. Rozdiel doplatí.

Zoznam predajní bude na webovej stránke digitálneho žiaka. Výzvou bude zabezpečiť, aby sa s technikou nekšeftovalo.

Každé zariadenie bude označené nálepkou, ktorá sa nedá strhnúť ani zlikvidovať. Takto bude jasné, že ide o techniku z eurofondov.

Prácu navyše budú mať aj učitelia. Majú zvolať rodičovské združenia a rodičov informovať. Zároveň by mali nastaviť pravidlá, ako sa s technikou bude pracovať.

Tentoraz to ale nebudú robiť zadarmo. Projekt počíta s 12 miliónmi, ktoré pôjdu na odmeny učiteľom, asistentom či sociálnym pracovníkom, ktorí s tabletmi deťom pomôžu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti