Kiska: Po zrušení Mečiarových amnestií očakávam rozsudky

Prezident Andrej Kiska s podpisom pod novelou ústavy, ktorá umožní zrušiť Mečiarove amnestie.
Zdroj: Kancelária prezidenta SR/TASR

Bugár tvrdí, že zrušenie amnestií je bodka za koncom mečiarizmu na Slovensku.

Rozhodnutie ústavného súdu otvára po 19 rokoch podľa prezidenta Andreja Kisku priestor na uplatnenie elementárnej spravodlivosti pre obete a poškodených.

Hlava štátu očakáva, že po zrušení Mečiarových amnestií sa dočkáme procesu, ktorý určí, kto je osobne a trestne zodpovedný za zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny a súvisiace činy.

"Je vecou súdov, aby začali konať a rozhodovať vo všetkých veciach, v ktorých sa pre amnestie nesmelo pokračovať. Tak, aby ich zrušenie nezostalo len na papieri. Ľudia na Slovensku oprávnene očakávajú, že výsledkom budú spravodlivé a nespochybniteľné rozsudky našich súdov, ktoré konečne uzavrú túto temnú kapitolu v histórii našej krajiny,“ napísal v stanovisku na oficiálnej stránke prezident.sk

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár je rád, že po 19 rokoch sa podarilo doviesť do úspešného konca zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré traumatizovali spoločnosť.

Ocenil autora návrhu uznesenia parlamentu poslanca strany Petra Kresáka, ktorý zastupoval NR SR na ústavnom súde i ministerku Luciu Žiňanská, ktorá uznesenie predkladala.

„Nebolo to jednoduché. Aj niektorí opoziční politici tvrdo útočili. Most-Híd do nohy a doslova do rúk hlasoval za. Bol som pri každom predkladaní a vždy som hlasoval za. Až tento návrh mohol byť úspešný. Bez súčinnosti koaličných partnerov by sme sa k tomu nedopracovali. Úspešnosť návrhu a rozhodnutie ÚS potvrdzuje, že tento štát a vláda má zmysel," konštatoval.

Kresák vyhlásil, že uznesením rozviazal parlament i ústavný súd ruky vyšetrovateľom, sudcom a príslušným orgánom.

Tento krok má určitú symboliku. Je to bodkou za koncom mečiarizmu na Slovensku.

Predseda vlády Robert Fico , ktorý je na služobnej ceste v Poľsku, poslal do reakcií písomné stanovisko. "Riešenie, ktoré sme spoločne vo vládnej koalícii pripravili, je plne v súlade s Ústavou SR. Opäť sa ukázalo, že všetci, ktorí nás upodozrievali z nepoctivej hry, sa zasa hlboko mýlili," napísal.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská považuje definitívne zrušenie Mečiarových amnestií za významný deň pre Slovensko.

Uviedla to na sociálnej sieti po oznámení rozhodnutia pléna ústavného súdu, ktorý v stredu (31. 5.) pomerom hlasov osem za a dvaja proti, schválil zrušenie Mečiarových amnestií .

"Po 19 rokoch a viacerých neúspešných pokusoch sa definitívne podarilo odstrániť jednu veľkú traumu tejto krajiny. Navyše, v zhode medzi vládou, parlamentom, prezidentom a vo výsledku aj ústavným súdom. Práve zhoda najvyšších ústavných inštitúcií na spôsobe zrušenia amnestií svedčí o tom, že v kľúčových okamihoch a dôležitých témach ešte stále dokážeme komunikovať a nájsť východisko," reagovala

Zdroj: Facebook/Lucia Žitňanska

Predseda národnej rady Andrej Danko (SNS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR v otázke zrušenia Mečiarových amnestií. "Som rád, že koalícia našla riešenie, ktoré potvrdil Ústavný súd," uviedol pre TASR Danko.

Na sociálnej sieti zverejnil reakciu aj poslanec OĽaNO-NOVA Ján Budaj. Zrušenie amnestií považuje za trojité víťazstvo.


Zdroj: Facebook/Ján Budaj

Aj strana Sloboda a Solidarita privítala rozhodnutie ústavného súdu. Ako tvnoviny.sk informoval poslanec Martin Poliačik , amorálne amnestie Vladimíra Mečiara, ktorými štátna moc chránila vlastné pochybenia, strana SaS vždy vnímala ako čiernu škvrnu na histórii Slovenska. "Preto dnešné rozhodnutie ÚS vnímame ako významné symbolické gesto, ktorým Slovenská republika ukázala schopnosť vyrovnať sa aj s tienistými stránkami vlastnej minulosti," tvrdí.

Liberáli veria, že pre príslušné orgány bude toto rozhodnutie signálom pre vyvinutie maximálneho úsilia, aby po symbolickom geste nasledovali aj spravodlivé rozhodnutia.

Za skutky, ktoré sa stali, je potrebné niesť zodpovednosť a prijať trest. V reakcii to pre TASR uviedol predseda KDH Alojz Hlina . "Je v našom záujme, aby sme boli spravodliví. Po tých všetkých rokoch sa možno hodí použiť aj slová žalmu - spravodliví nebudú opustení a ich deti nebudú žobrať o chlieb," doplnil Hlina. KDH sa roky v čase, keď bolo v parlamente, pokúšalo o zrušenie Mečiarových amnestií.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kresák

Dôležité udalosti