Blížia sa presuny súkromného majetku, aké Slovensko v novodobej histórii ešte nezažilo

Ilustračná snímka.
Zdroj: RomanR/shutterstock.com

Nebudú sa dediť len celé firmy. Mnohí milionári ich jednoducho predajú a rozdeľovať budú peniaze.

Naši milionári sa dostávajú do veku, keď čoraz viac z nich myslí na dedičov. Pôjde o miliardy eur. Priemerný slovenský milionár má 52 rokov. Zistil to veľký prieskum.

"Čoraz viac sa s tým pribúdajúcim vekom nad tým začínajú zamýšľať. Buď odovzdávajú tú spoločnosť nejakému z partnerov, či už je to životný, ktorý začínal s ním s tým podnikaním, je mladší. Respektíve niektorí už majú aj potomkov, možno z tej prvej generácie potomkov, ktorí boli prítomní pri zrode biznisu a pri tom formovaní," povedala Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky.

A keďže prví slovenskí milionári začali vznikať po revolúcii, do vyššieho veku sa dostávajú až v týchto rokoch. Pojem dedič alebo dedička miliónového impéria do nášho slovníka prenikať teda ešte len začne. Milionárov pritom nie je málo.

"Môže to byť desaťtisíc a niečo navyše, možno 12-tisíc," povedal ekonomický analytik Stanislav Pánis.

Ak by každý z nich odkázal čo len jeden milión, do pohybu sa dá neuveriteľných 10 a viac miliárd eur. Nebudú sa dediť len celé firmy. Mnohí milionári ich jednoducho predajú a rozdeľovať budú peniaze.

"Ak cítia, že tie deti o to nemajú záujem, že na to nie sú vhodné, pretože majú iný životný príbeh alebo tie deti o to nestoja a majú vlastné sny," povedal spoluator prieskumu Jan Schmid.

Presuny majetkov slovenských milionárov sa zrejme začnú skôr ako oni zomrú. Dve tretiny z nich totiž odpovedali, že posledné tri roky svojho života budú venovať viac svojej rodine. Znamená to, že majetky začnú speňažovať už vtedy, keď sa dozvedia zlé správy o zhoršujúcom sa zdravotnom stave. 

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dedič

Dôležité udalosti