Fajčiarov je na Slovensku menej. Odborníci však bijú na poplach, stúpa počet fajčiacich detí

Odborníci upozorňujú na to, že stúpa počet fajčiacich detí.
Zdroj: shutterstock/Quorthon1

Cigaretu si zapália už aj žiaci základných škôl.

Sme na dobrej ceste. Počet fajčiarov na Slovensku sa znížil. Odborníci však upozorňujú na to, že naopak, stúpa počet fajčiacich detí. Cigaretu si zapália už aj žiaci základných škôl.

Fajčenie je závislosť heroínového typu. A začínajú s ním už aj malé deti. „Na základných školách fajčí niečo viac ako 9% žiakov a na stredných školách je to niekde okolo 24 %. Veľmi dôležité je rodinné prostredie, postoj rodičov k fajčeniu, postoj rovesníkov," upozorňuje riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Štefan Laššan.

K tomuto názoru sa prikláňa aj pľúcna lekárka. Dieťa sa s cigaretami zoznamuje najčastejšie doma a fajčenie preto pokladá za prirodzené. Ak aj rodičia dym nevydychujú priamo pred deťmi, tie dokážu čiastočky inhalovať aj z ich oblečenia či vlasov. "Chronické respiračné ochorenia sú veľkým dôsledkom práve fajčenia u rodičov," tvrdí hlavná odborníčka MZ SR pre ftizeológiu a pneumológiu Marta Hajková.

Vo svete sa rozšírila tzv. tabaková epidémia. Každoročne na ňu zomiera približne sedem miliónov ľudí, z toho viac ako polovica sú nefajčiari. A cigarety zabíjajú aj Slovákov. A to aj napriek tomu, že u nás počet fajčiarov klesá.

„Na Slovensku zomiera ročne na následky fajčenia približne okolo 11-tisíc ľudí. To sú úmrtia, ktorým by sme dokázali predísť," hovorí lekár.

Zbaviť sa závislosti od tabaku už rok pomáha aj telefonická linka Úradu verejného zdravotníctva. Za rok na ňu zavolalo viac ako 2 200 ľudí. Funguje však iba v pracovných dňoch do 15.00 h. Na linku volal najstarší 83-ročný muž, najmladší telefonista mal 13 rokov.

Fajčenie nerobí problém len pľúcam, zhoršuje akúkoľvek diagnózu a rovnako nebezpečné je aj nedobrovoľné, pasívne fajčenie.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Ľubice Janíkovej:BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fajčenie

Dôležité udalosti