Zrušené Mečiarove amnestie. Ivan Lexa a Michal Kováč ml. prelomili mlčanie a prehovorili

Ivan Lexa na Krajskom súde v Bratislave (2006).
Zdroj: TASR

Hovorí, že z nezrušiteľného sa stalo zrušiteľné.

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa sa vyjadril pre TA3 k rozhodnutiu Ústavného súdu SR. Podozrivý je z únosu vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Prípad zavlečenia v minulosti polícia vyšetrila a prokurátor podal návrh na obžalobu ďalších 12-tich ľudí. Na prípad však padli Mečiarove amnestie a obvinení sa pred súd nedostali.

"Vydesený Smer kauzou Bašternák a protikorupčnými pochodmi prakticky za noc zmenil 20-ročný postoj a presadil vo vláde i parlamente novelu ústavy, kde z pôvodne nezrušiteľného sa stalo zrušiteľné," uviedol Lexa pre TA3.

Ústavný súd si podľa neho Smer zobral za rukojemníka, ktorý pracoval v prikázanej lehote pod vyvolaným tlakom politikov a časti verejnosti.

"Rozhodnutie ÚS SR ma v podstate neprekvapilo, zadanie Smeru a vlády splnil," dodal Lexa.

V pozícii obvineného je aj Michal Kováč mladší

So zrušením amnestií už neplatí ani milosť exprezidenta Michala Kováča, ktorú udelil synovi v kauze Technopol. Kováčov advokát tvrdí, že je tak v pozícii obvineného, no hroziť by mu už nemalo nič.

Ešte v roku 2000 totiž mníchovský súd konanie voči Kováčovi ml. zastavil a slovenské orgány by to podľa Havláta mali akceptovať. Píše portál aktuality.sk

„Pre môjho klienta je tzv. kauza Technopol uzavretá, záležitosť bola právoplatne uzavretá súdom v Mníchove pred 17 rokmi a očakávame, že slovenské orgány budú rešpektovať platné súdne rozhodnutie a bez zbytočných prieťahov konania zastavia," tlmočil dnes Havlát stanovisko Kováča ml.

Zdroj: TASR

BRATISLAVA/ta3.sk, zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Lexa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.