Kiska sa podpory od Kňažka nedočkal

Milan Lasica, Milan Kňažko a Emília Vášaryová
Zdroj: SITA

Procházka iba vyzval voličov, aby išli voliť

Neúspešní uchádzači o post hlavy štátu Radoslav Procházka a Milan Kňažko dnes otvorene nepodporili občianskeho kandidáta Andreja Kisku, ako sa očakávalo. Kiska, Procházka a Kňažko mali na dnešnej spoločnej tlačovej besede urobiť vyhlásenie k druhému kolu prezidentských volieb, v ktorých sa Kiska stretne s premiérom a kandidátom Smeru Robertom Ficom. Kňažko však na tlačovku vôbec neprišiel a Procházka sa obmedzil len na výzvu voličom, aby prišli voliť.


„Milan Kňažko sa ospravedlnil na poslednú chvíľu. Chcem sa mu poďakovať za to, že vyjadril plnú podporu mojej osobe v druhom kole," uviedol Kiska. Prečo Kňažko neprišiel aj osobne, Kiska nevysvetlil. Procházka, ktorý sa najskôr zdráhal predstúpiť pred mikrofóny novinárov, nakoniec aspoň vyhlásil, že voči voličom má dosť rešpektu na to, aby im odporúčal, koho majú voliť. „Je dôležité, aby si ľudia vybrali sami vlastnou hlavou podľa vlastného presvedčenia," povedal.


Procházka vysvetlil postoj na sociálnej sieti

Radoslav Procházka k svojmu rozhodnutiu sa vyjadril na sociálnej sieti. Napísal, že Andrej Kiska ho požiadal o jednu vec - aby vyzval ľudí nech idú voliť. Urobil to, pretože, ako napísal, mu záleží a ctím si základný princíp Ústavy SR: všetka moc pochádza od občanov.


„Hlas ľudu u nás počuť menej často a menej nahlas, ako by sme potrebovali. Ale jednou z mála príležitostí, keď ho naozaj počuť je a keď rozhodujú práve a len ľudia, ktorí tu žijú, sú voľby. Naše národné a občianske spoločenstvo si o niekoľko dní vyberie svoju novú hlavu. Ja už som povedal, koho budem voliť. Nie je jedno, kto to bude a nie je jedno ani to, koľko ľudí si ho vyberie. Čím silnejší mandát nový prezident bude mať, tým silnejší bude jeho záväzok voči ľuďom. Ak chcete prezidenta, ktorý bude zaviazaný pre vás niečo reálne urobiť, príďte si ho sami vybrať. Ďakujem," vysvetlil neúspešný kandidát na prezidenta.

Kňažko poslal vyhlásenie

Kňažko reagoval tlačovým vyhlásením, ktoré má TASR k dispozícii, v tomto znení: "Dobrý deň. Ako kandidát na prezidenta SR som sa k všetkým témam aj zúčastneným osobám opakovane zrozumiteľne vyjadril. Tieto moje vyhlásenia naďalej platia. Zároveň chcem apelovať na všetkých občanov, aby využili svoje právo a zúčastnili sa na demokratických voľbách. Prajem im šťastnú ruku. S pozdravom, Milan Kňažko."

Jeden z členov volebného tímu Martin Urmanič na sociálne sieti na neúčasť Milana Kňažka zverejnil stanovisko. Vysvetľuje, že volebný štáb neúspešného kandidáta na prezidenta v piatok 21. Marca ukončil svoju činnosť.

„Ani ja, ani kolega z volebnekampane.sk Martin Lengyel, sme o dnešnej tlačovke nevedeli. Verím, že ide len o nedorozumenie, a že Milan plne podporuje Andreja Kisku. Tri mesiace hovoríme, že v druhom kole musí každý demokrat podporiť demokratického kandidáta. Andrej Kiska síce nie je môj ideálny kandidát na prezidenta, ale napriek tomu ho budem BEZ VÁHANIA voliť. Nie ako menšie zlo, ale ako lepšieho kandidáta," vysvetlil Urmanič na sociálnej sieti.

Kisku verejne podporili po 1. kole

Kňažko vyjadril Kiskovi svoju podporu na prvej tlačovej konferencii 16. marca, na ktorej rekapituloval výsledky prvého volebného kola. Ako vtedy povedal, súper kandidáta Smeru-SD Roberta Fica v druhom kole volieb môže rátať s jeho podporou. "Moje bilbordy budú patriť tomu, kto postúpi do druhého kola. Všetkých sedem," doplnil.

Procházka 18. marca uviedol, že bude v druhom kole voľby hlavy štátu voliť Andreja Kisku. Dodal, že ak bude mať Kiska záujem o jeho bilbordy, pomôže mu svojimi plochami, ktoré má prenajaté do konca marca. "Premiér Robert Fico (Smer-SD) vymedzil úrad hlavy štátu ako priestor pre reprezentáciu Slovenska v zahraničí a z tohto konkrétneho hľadiska je do úradu pripravený lepšie ako ktokoľvek iný," konštatoval. Na druhej strane vtedy vyjadril presvedčenie, že "doma potrebujeme rovnováhu, aby moc Smeru-SD mala limity a kontrolu", preto bude voliť Kisku. Ani 18. marca však nedal svojim voličom konkrétne odporúčanie, koho si majú vybrať oni.

V prvom kole prezidentských volieb zvíťazil Robert Fico, ktorý získal 531 919 hlasov (28 percent), Andreja Kisku volilo 455 996 občanov (24 percent). Radoslav Procházka skončil na tretej priečke, volilo ho 403 548 ľudí (21,24 percenta), Milanovi Kňažkovi svoj hlas odovzdalo 244 401 občanov (12,86 percenta).

BRATISAVA/SITA, TASR - doplnené

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti