Remiášová: "Všetko, čo som si vytrpela, sa odzrkadľuje na mojej tvári."

Remiášová: "Všetko, čo som si vytrpela, sa odzrkadľuje na mojej tvári."

Remiášová dnes ďakovala všetkým, ktorí sa pričinili o zrušenie amnestií.

Nebaží po krvi, chce len spravodlivosť. Matka zavraždeného Roberta Remiáša dnes neskrývala nadšenie nad definitívnym zrušením Mečiarových amnestií. Znovuotvorené procesy však môžu trvať roky, navyše budú možno bez dohľadu verejnosti.

"Uznesenie NRSR o zrušení je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky," povedala v stredu (31.máj) hovorkyňa ústavného súdu Martina Ferencová.

Na túto vetu, potvrdzujúcu zrušenie amnestií, čakalo Slovensko 19 rokov. Azda najviac sa nevedela dočkať žena, ktorú dianie okolo únosu Michala Kováča mladšieho, pripravilo o syna - Anna Remiášová.

"Včera som bola na cintoríne a na mieste vraždy, v duchu som bola so synom. Všetko, čo som si musela vytrpieť, sa odzrkadľuje na mojej tvári," povedala Anna Remiášová.

Remiášová dnes ďakovala všetkým, ktorí sa pričinili o zrušenie amnestií - od poslancov cez sudcov až po verejnosť, ktorá na to posledné mesiace intenzívne tlačila.

"Potrebujeme, aby boli pomenovaní zločinci. Nie som krvilačná ani pomstychtivá, chcela som len spravodlivosť . Môj syn bol upálený zaživa, takto netrestajú ani vojnových zločincov v zahraničí," dodala.

"My nesmieme dovoliť, aby tak, ako pri iných kauzách, sa nás za rok, za dva alebo za 5 pýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený. To nesmieme dovoliť," povedal prezident Andrej Kiska.

Spisy ku kauzám z 90-tych rokov budú možno sudcovia vyťahovať z trezorov už o pár dní. Majú však 20-tisíc strán, a tak ich naštudovanie zrejme potrvá mesiace či dokonca roky. A aj keď bude prípad verejnosť pozorne sledovať, samotný proces bude možno tajný - v spisoch sú totiž utajované materiály SIS.

"Kúpiť sudcu nie je problém a ľudia, čo porobili tieto veci na to majú. Chcem veriť, že každý jeden z nich je slušný človek," povedala pani Remiášová.

K zrušeniu amnestií sa dnes vyjadril aj jeden z tých, ktorí z nich profitovali - Ivan Lexa. Rušenie považuje za populistický krok vlády v snahe prekryť vlastné. Vladimír Mečiar, ktorý mu amnestiu udelil, však naďalej vytrvalo mlčí. Rovnako ako Lexov bývalý obhajca a zástanca amnestií Ján Cuper.


 

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Anna Remiášová

Dôležité udalosti