Lokálpatriot z Mojmíroviec svojou unikátnou zbierkou pripomína ľuďom, ako žili ich predkovia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Celý život sa zaujíma o históriu svojej rodnej obce Mojmírovce a jej okolia. Roberta Žilíka už v detstve fascinovali miestne príbehy a ľudové piesne, ktoré si poctivo zapisoval a nahrával.

Inšpirovaný dejinami a povesťami zozbieral a vyrobil stovky unikátnych predmetov - hračiek, pohyblivých figúr, hudobných nástrojov a sôch. A to všetko preto, aby ľuďom pripomenul, ako žili ich predkovia.

Ako sám hovorí, k zberateľstvu sa dostal vďaka svojmu starému otcovi, ktorý preňho vyrábal hračky. Neskôr sám začal vyrábať vlastné na základe historického dizajnu. 

Zaujímavú skupinu jeho tvorby predstavujú pohyblivé figúry. Vyrábajú sa z tenkých planžiet z topoľa, ktoré sa následne pomaľujú. Používali sa pri hudobno-pohybových predstaveniach, napríklad divadielkach.

Veľkú časť Žilíkovej zbierky tvoria aj staré hudobné nástroje. Mnohé mu priniesli ľudia, ktorí ich našli na povale. Často boli poškodené a Robert sa ich postupne naučil opravovať. Tradičným nástrojom pre tento región sú pritom gajdy, no v minulosti sa tam hrávalo aj na strunové nástroje ako je napríklad citara.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.