Domáce

Máme nový bič na šmejdov

Šmejdi opäť zarobili na dôchodcoch
Zdroj: TVMarkíza

Predajca a ani exekútor k vám domov večer nemôžu prísť.

Spotrebitelia budú viac chránení pri nákupe tovarov na objednávku, od podomových predajcov či na rôznych prezentáciách. Poslanci dnes totiž schválili vládny návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovarov na základe zmluvy uzatvorenej na diaľku.

Novela zákona presnejšie definuje, čo je to predajná akcia. Po novom za takúto možno považovať napríklad aj prezentáciu produktov. Predkladatelia pri tejto zmene vychádzali z poznatkov získaných pri kontrolnej činnosti Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

"Organizátori predajných akcií po nezverejnení písomnej informácie o konaní predajnej akcie často úmyselne prekvalifikujú predmet predajnej akcie za účelom prekryť skutočné zameranie," zdôvodnili v pozmeňovacom návrhu poslanci zo Smeru-SD. Zmeny sa dotknú aj možností vrátenia tovaru. Podľa novely nebude možné vrátiť každý tovar, zákon presne určuje výnimky.

Návrh zákona taktiež zamedzuje organizovať predajnú akciu spoločnostiam, ktorých štatutárny orgán pôsobil vo firme, ktorej bolo v minulosti za porušovanie práv spotrebiteľov na predajnej akcii odobraté živnostenské oprávnenie. "Významne sa tým sťaží možnosť pokračovať v organizovaní predajných akcií pre tieto osoby jednoduchým založením novej spoločnosti," uvádza sa v spoločnej správe k návrhu zákona.

Predaj spotrebiteľom doma

Upravuje sa aj predaj tovarov, ktorý sa uskutočňuje u spotrebiteľa doma. V ponukovom katalógu musí predajca uviesť informáciu o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy v lehote 14 dní od prevzatia tovaru alebo odo dňa uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. "Počas predajnej akcie je spotrebiteľom predvádzaný alebo ponúkaný na predaj výlučne tovar alebo služby uvedené v ponukovom katalógu," navrhuje zákon.

Predávajúci nemôže spotrebiteľa zavádzať ani pri poplatkoch za dodanie tovaru. Predkladatelia tým chcú zabezpečiť väčšiu transparentnosť pri platbách.

"Zakazuje sa predávajúcemu uvádzať pri ponuke možností prepravy a doručenia tovaru také informácie, ktoré nie sú pravdivé alebo nevychádzajú z obchodných podmienok daného poštového podniku alebo prepravcu a ktoré tak môžu pôsobiť zavádzajúco na spotrebiteľa," uvádza sa v spoločnej správe k návrhu zákona.

Tiež bude platiť, že predávajúci ani exekútor nebudú môcť chodiť za spotrebiteľom, od ktorého vymáhajú pohľadávky, domov alebo na jeho pracovisko. Zakázané budú mať aj kontaktovať "alebo obťažovať spotrebiteľa počas sviatkov, dní pracovného pokoja alebo počas pracovných dní v čase po 18.00 h  hodine".

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.