Štát tento rok školám s nákladmi na drahé energie nepomohol. Ministerstvo ešte len zbiera dáta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Školy míňajú našetrenú rezervu alebo šli do mínusu na účte. Štát im s nákladmi za tento rok ešte nepomohol.

Riaditelia si museli poradiť s vyššími zálohovými faktúrami za plyn a elektrinu. Ministerstvo školstva dnes (1. 3.) začalo zbierať dáta o faktúrach, na základe toho pošle peniaze. No nebude to hneď.

Školy si museli poradiť a zaplatiť zálohové faktúry za január a február. No minuli na to peniaze, ktoré by potrebovali na iné veci.

Štát zatiaľ školám posiela peniaze za nedoplatky za minulý rok. Nové zálohové predpisy začal riešiť dnes. Ministerstvo zverejnilo formulár, ktorý musia riaditelia vypísať a potom čakať.

Prečítajte si tiež:

​„Sme veľmi radi, že im môžeme doručiť túto finančnú pomoc v sľúbenej výške. To znamená, že budeme im financovať rozdiel cien nad stropovými cenami, ale taktiež rozdiel medzi podstropovými cenami oproti roku 2022,“ uviedol minister školstva Ján Horecký.

Riaditelia škôl očakávajú, že im štát v plnej výške vyplatí financie, ktoré minuli na zvýšené ceny energií.

Ján Horecký hovorí, že to tak bude. Najskôr musia spracovať údaje – to by nemalo trvať dlhšie ako dva dni. Kedy školy peniaze dostanú však závisí aj od nich. Každá druhá žiadosť pri nedoplatkoch bola s chybou.

Školy môžu ešte stále žiadať aj o peniaze na vyúčtovacie faktúry za rok 2022. Keď sľúbená pomoc príde na účty, školám sa načas finančne uľaví. Pomôže aj blížiaci sa koniec vykurovacej sezóny a kratších dní, keď treba viac svietiť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.