Kauzám po zrušení amnestií sa budú venovať dvaja sudcovia

Ilustračná snímka.
Zdroj: Niroworld/shutterstock.com

Aj v prípade zmareného referenda je už určený sudca.

Dvaja sudcovia Okresného súdu Bratislava III sa po dnešnom dni budú zaoberať kauzami po zrušení Mečiarových amnestií.

"Predseda Okresného súdu Bratislava III na základe toho, že predmetný nález Ústavného súdu SR bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, vydal opatrenie na pridelenie dvoch trestných vecí, ktoré súviseli so zrušenými amnestiami," uviedol to hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Veci si musia naštudovať

Podľa jeho vyjadrenia v piatok boli tieto trestné veci všeobecne označované ako - zavlečenie syna exprezidenta a kauza Mercedes pridelené dvom zákonným sudcom.

"Procesný postup v uvedených trestných veciach je v plnej kompetencii zákonných sudcov. Predmetné trestné veci sú obsahovo rozsiahle, preto je potrebný aj rozsiahly čas na oboznámenie sa s nimi a naštudovanie veci, aby na základe toho mohli zákonní sudcovia zvoliť ďalší procesný postup. Trestnú vec zavlečenia má na starosti zákonný sudca Karol Posluch.

Tento sudca bol bývalým vojenským sudcom a po zrušení vojenských súdov bol činný na Okresnom súde Bratislava II. Na tomto nižšom bratislavskom súde riešil mimo iného kauzu bytovej mafie s obžalovanou a právoplatne odsúdenou Evou Znamenákovou.

V prípade zmareného referenda exministrom vnútra Gustávom Krajčim bude rozhodovať bratislavský sudca Rolland Kemény.

„Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I, označovanej ako 'zmarené referendum', predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala dnes opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Rolland Kemény je sudcom od roku 1989 a na Okresnom súde Bratislava I pôsobí približne 27 rokov. Čelil jednému disciplinárnemu návrhu, keď sa na slobodu dostal obvinený z vraždy strážnika v Stupave z roku 2007 Tibor P.

Plénum Ústavného súdu SR v stredu (31.5.) potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mečiarove amnestie

Dôležité udalosti