Lexa na súde: Odovzdal pas a zrušil cestu do Mexika

Ivan Lexa na snímke z 25. januára 2005.
Zdroj: TASR

Urobil tak kvôli mediálnej hystérií.

Ivan Lexa sa objavil pred budovou Okresného súdu v Bratislave III. Bývalý šéf SIS dobrovoľne odovzdal svoj cestovný pas. Informáciu prináša pluska.sk. Denník má k dispozícií potvrdenie o odovzdaní cestovného dokladu.

Ivan Lexa je po zrušení Mečiarových amnestií v pozícii obvineného. Podľa obžaloby sa mal podieľať na zavlečení exprezidentovho syna Michala Kováča do Rakúska. do cudziny. Už raz sa snažil utiecť do Juhoafrickej republiky, odkiaľ ho po dvoch rokoch - v júli 2002 - doviezla na Slovensko eskorta.

Pas odovzdal na súde kvôli mediálnej hystérií, ktorú nechce podporovať. Píšu topky.sk. Špekulovalo sa, že by mohol odcestovať do Mexika za známymi. Mal tam letieť ešte koncom marca, ale oznámil, že nejde vôbec.

Zrušenie Mečiarových amnestií je agenda ako koalície, tak aj opozície, aby odpútali pozornosť od väčších káuz. Uviedol dnes pre TASR exminister vnútra Gustáv Krajči.

"Ja si myslím, že predovšetkým táto kauza, ktorá prišla, je takým vyplnením tejto politickej garnitúry, to znamená, že si našli spoločnú agendu aj koalícia, aj opozícia, jednoducho aby odpútali pozornosť od vážnych problémov, ktoré v spoločnosti sú, tak sa začali venovať týmto veciam. Vyhovuje to aj koalícii, aj opozícii, majú proste agendu na toto obdobie," uviedol bývalý šéf rezortu vnútra.

V prípade zmareného referenda exministrom vnútra SR Krajčim po zrušení Mečiarových amnestií bude rozhodovať bratislavský sudca Rolland Kemény.

„Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I, označovanej ako 'zmarené referendum', predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala dnes opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Plénum Ústavného súdu SR v stredu (31.5.) potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

BRATISLAVA/zž, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Lexa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.