Domáce

Najviac záchranárom na linku 155 volali na východe

Záchranár

Priemerný príjazd na miesto nešťastia bol 11,5 minúty.

Operátori záchrannej zdravotnej služby (ZZS) prijali v minulom roku na tiesňovej linke 155 vyše 1,3 milióna hovorov. Najviac telefonátov bolo na východnom Slovensku. Rekord drží Košický kraj, v ktorom volalo vyše 222-tisíc ľudí, nasleduje Prešovský kraj s viac ako 211-tisíc volaniami. Najmenej hovorov - 119-tisic bolo v Trenčianskom kraji.

"Na našom území máme nepretržite v pohotovosti 273 pozemných a sedem vrtuľníkových ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Pozemné ambulancie ZZS zasahovali vlani vyše 503-tisíckrát, čo je o viac 3000 prípadov viac ako v roku 2012. Je to približne 1380 zásahov denne. Priemerný celoslovenský dojazdový čas posádok ZZS na miesto udalosti bol 11 minút a 30 sekúnd," uviedol Boris Chmel zo ZZS.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Dodal, že nie všetky stavy si vyžadujú zásah záchranky, z 1,3 milióna volaní mala ZZS 503-tisíc výjazdov k pacientom, a tak 800.000 hovorov bolo riešených inak. Stáva sa, žiaľ, že sa nájdu ľudia, ktorí využívajú sanitky ako taxíky, keď sa napríklad potrebujú dostať do nemocnice. Zavolajú na 155 a vedia, čo majú opísať operátorovi. Vyslaná ambulancia potom na mieste zistí, že stav pacienta sa nezhoduje s nahlásenou informáciou.

"Čo sa týka zneužitia linky v tom zmysle, že na mieste nahlásenej udalosti nikto nebol, takýchto prípadov sme mali vlani takmer 6 000. Za zneužitie tiesňovej linky 155 však nie je žiadna pokuta. Boli aj prípady, keď jeden človek zavolal vyše 100-krát za deň," uzavrel Chmel.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.