ANKETA: Mal by Lengvarský odstúpiť? Viacerí sa ho zastali

Vladimír Lengvarský v prezidentskom paláci.
Vladimír Lengvarský v prezidentskom paláci. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Vladimír Lengvarský už nechce viesť rezort zdravotníctva. Z jeho stručného vysvetlenia vyplýva, že vníma nespokojnosť s jeho výkonom. Odborníci ho chvália za postoj k platom lekárov a Jana Bittó Cigániková si myslí, že plán obnovy schválne sabotujú ľudia z OĽaNO.

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský požiadal o odobratie poverenia viesť rezort. Dôvodom sú vraj pochybnosti o jeho schopnostiach. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou priblížil, že končí pre politickú korupciu. Poslednou kvapkou boli podľa neho neodborné nominácie.

Minister bol terčom kritiky najmä za pomalé rozbiehanie projektov z plánu obnovy. Kritická bola aj ministerka investícií Veronika Remišová. „My sme už dlho hovorili, že projekt Rázsochy a celkovo implementácia plánu obnovy na zdravotníctvo stojí, alebo je na zlej ceste,“ povedala Remišová.

Lengvarský nastúpil na čelo rezortu zdravotníctva na jar 2021 po tom, čo za nezvládnutie pandémie odstúpil Marek Krajčí.

Dočasne poverený minister sa musel vysporiadať s následkami pandémie, výpoveďami lekárov, reformou nemocníc či rozbehom plánu obnovy, ktorý ráta s rekordnými investíciami do zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:

Stál na strane lekárov

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský pripomína, že ministerstvo bolo dlhodobo kritizované za pochybenia pri realizácii plánu obnovy. Rekonštrukcie a výstavby nových nemocníc boli podľa neho nastavené tak, že zvýhodňovali súkromné nemocnice na úkor štátnych.

Oceňuje však prístup Lengvarského počas mesiacov vyjednávania s lekármi, ktorí hrozili výpoveďami. Nakoniec sa ministerstvo so zdravotníkmi dohodlo a výpovede stiahli.

„Význame pomohol k dohode, ale tá situácia trvala vyše roka a to preto, lebo minister dlhodobo nereagoval na naše výzvy a žiadosti. Stále sme počúvali, že si počká na naše výpovede. Takto sa kríza v zdravotníctve určite nerieši,“ konštatuje Visolajský.

Prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová pripúšťa, že Lengvarský prebral rezort v ťažkej pocovidovej situácii.

„Je to ťažký rezort. Znepokojuje nás častá výmena na poste ministra. Kým sa osoba zorientuje na tejto pozícii a začne plánovať kroky, je už aj na odchode,” hovorí Lazorová.

Kritizuje, že dlhodobo žiada, aby bola na rezorte obsadená pozícia riaditeľ odboru ošetrovateľstva, čo sa dodnes nestalo.

„Z nášho pohľadu sa nič svetoborné na ministerstve neudalo, čo by zlepšilo zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Samozrejme, boli tu vízie ako investičné výdavky a plán obnovy a to sa zatiaľ nezrealizovalo. K výstavbe nemocnice Rázsochy sa nejdem vyjadrovať, pretože je na hanbu sveta,” konštatuje.

Aj Lazorová oceňuje Lengvarského snahu o férové ohodnotenie zdravotníkov. „Aj keď sa nepodarilo splniť všetky naše požiadavky, je tam posun a stál na strane zdravotníkov,“ myslí si Lazorová. 

Prečítajte si tiež:

Bittó Cigániková: Je za tým snaha OĽaNO podryť Lengvarského

Nespokojná s Lengvarského odstúpením je bývalá šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. Vidí za tým dlhodobú a cielenú snahu ľudí okolo Igora Matoviča.

„Od svojho nástupu mu ľudia z OĽaNO hádžu polená pod nohy. Otvorene sa proti nemu stavia Igor Matovič aj Kresťanská únia na čele s bývalým ministrom, ktorého ľudia aktívne pracujú na tom, aby podryli Lengvarského a rehabilitovali Mareka Krajčího,“ myslí si Bittó Cigániková.

Dodáva, že tlak na jeho osobu sa zvýšil potom, čo podpísal usmernenie odborníkov k tranzícii transrodových ľudí a konzervatívni politici boli proti.

„Momentálne to vyzerá na vláde a ministerstve tak, že ľudia, ktorých pretlačilo OĽaNO sabotovali plán obnovy, brzdili procesy, aby potom ukazovali na ministra, že je neschopný,“ tvrdí poslankyňa.

„Lengvarského odstúpenie je priamym dôsledkom presvedčenia ľudí z OĽaNO, že len oni jediní dokážu zachrániť Slovensko a riadia sa heslom účel svätí prostriedky. Myslia si, že môžu poškodiť kohokoľvek a Edo Heger sa ani po rozkole nedokázal zbaviť silného vplyvu Igora Matoviča. Nedivím sa, že Lengvarskému došla trpezlivosť,“ dodáva Bittó Cigániková.

Matovič mal dlhodobo kritický postoj k Lengvarskému a prezentoval ho aj verejne. V máji minulého roka vyhlásil, že Lengvarský je zrelý na výmenu. Vedenie rezortu podľa Matoviča „otáľalo“ s výstavbou nových nemocníc z plánu obnovy.

Pozrite si aktuálne informácie o stretnutí Vladimíra Lengvarského s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (2. 3.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.