Čerpanie dovolenky, či dokonca stiahnutie z nej, môže nariadiť aj zamestnávateľ

Dovolenka
Zdroj: shutterstock.com / Rocksweeper

Na presne naplánované dovolenky spomína aj bývalá učiteľka Helena Husárová.

Už ste sa opýtali svojho šéfa, či môžete ísť na dovolenku vtedy, keď chcete? Aby sa nestalo, že sa v polovici leta dozviete, že nikam necestujete. Čerpanie dovolenky vám totiž môže určiť aj firma.

Ak ste si mysleli, že o polovici dovolenky rozhodujete vy a váš šéf iba o jej časti, podľa zákona to neplatí. Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po dohode so zamestnancom tak, aby si mohol čerpať dovolenku spravidla do konca kalendárneho roka.

A tak je často aj na vôli zamestnávateľa, kedy budete oddychovať. Vašu dovolenku vám ale musí oznámiť aspoň 14 dní vopred a držať sa Zákonníka práce, podľa ktorého máte nárok počas roka na 4 týždne oddychu. O to lepšie, ak tento rok dovŕšite 33 rokov, dovolenkovať môžete o týždeň dlhšie.

Mnohí si ale vyberať tak či tak nemôžu. Darmo sa budete hnevať, zamestnávateľ môže nariadiť aj celozávodnú až dvojtýždňovú dovolenku.

Na presne naplánované dovolenky spomína aj bývalá učiteľka Helena Husárová.

„Dovolenka sa prejednala na výbore ROH na pedagogickej porade, kde sa stanovil termín čas aj miesto pobytu. Vždy počas letných prázdnin, inokedy sme ju čerpať nemohli," povedala pani Husárová.

Ak sa ale našla kolegyňa, ktorá by potiahla o týždeň naviac, vraj sa podarilo výnimočne vyraziť aj na zimnú dovolenku do Tatier.

„Potom bola ešte jedna výhoda, odbor školstva organizoval dovolenky počas prázdnin, pre jubilantných učiteľov či záslužilých, boli na Kryme, na Jalte aj Ukrajine. Čo sa dalo využiť sa využívalo," hovorí bvalá učiteľka.

No nie vždy musí byť oddych len oddychom. Nepríjemná situácia môže nastať ak vás na dovolenke zháňa šéf. Ak vás z dovolenky aj stiahne naspäť do práce, v tom prípade vám musí preplatiť všetky náklady s tým spojené, ako cestovné či preplatenie ubytovania.Aby ste sa ale zbytočne nedostali do problémov, dôležité je vždy si dovolenku nahlásiť v predstihu.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dovolenky

Dôležité udalosti