Ľudia na južnom a západnom Slovensku sa obávajú robotníkov z cudziny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Podľa sociologičky sú obavy predčasné.

Mestá sa boja prílevu robotníkov z cudziny. V slovenských fabrikách nemá totiž kto pracovať. To za čo sa našincovi robiť neoplatí, si ale naopak cudzinci chvália. V mestách vznikajú ubytovne pre robotníkov. Ľudia, ktorí majú cudzincov pod nosom sa búria.

So Srbom Zdenkom sme pred pár mesiacmi nakrúcali v Šali. Doma nechal ženu a tri deti. Za štvrť roka si vraj na Slovensku zarobí toľko, čo doma za 8 mesiacov. Voľné robotnícke miesta na Slovensku obsadzujú z cudzincov najmä Rumuni, Česi, Maďari, Poliaci a Bulhari. V 22 tisícovej Šali žije momentálne približne 400 Srbov a postaviť im majú ďalšiu ubytovňu. Šaľania z okolitých bytoviek sú proti - a dávajú to najavo najmä na sociálnych sieťach. Srbi podľa nich veľa pijú a potom sa zvyknú pobiť.

Na Slovensku momentálne pracuje okolo 40-tisíc ľudí z iných krajín ako je Slovensko. Toto je v porovnaní s tými zhruba 300-tisíc občanmi Slovenska, ktorí pracujú v krajinách Európy málo.

Prílev cudzincov cítia najmä mestá na južnom a západnom Slovensku. Podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti cudzincov vo fabrikách podľa štatistík za posledných desať rokov rapídne nepribudlo, práve Srbi však na Slovensko cestujú za prácou viac.

 Aj v Nitre sa boja, že za prácou v Landroveri príde do mesta viac cudzincov. Šušká sa, že na ubytovňu pre robotníkov mesto prestavia napríklad aj už chátrajúci hotel pre športovcov. Ten je v tesnej blízkosti panelákov. Na magistráte nám potvrdili, že opraviť chcú dve budovy, aj bývalý hotel, no nie pre robotníkov.

Podľa sociologičky sa ľudia v mestách a dedinách bujarých zábav robotníkov obávajú možno predčasne.

 "Každá takáto obava končí s dňom kedy reálne prídu, pretože sú to ľudia z okolitých krajín, alebo z EÚ a asi je zbytočné sa obávať kultúrnych rozdielov. Treba mať na zreteli, že tí ľudia naozaj prídu pracovať, a musia byť v istej kondícii pre túto prácu, aby si mohli zarobiť peniaze, ktoré sú hlavným motivátorom takéhoto dočasného presídlenia," uviedla sociologička Silvia Porubänová.


ŠAĽA, NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.