Zvodidlá po nehode stále neopravili. Na ceste medzi Ružomberkom a Donovalmi hrozí pád do rieky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chýbajúce, pokrivené, vyvalené, či zhrdzavené. Zvodidlá na našich cestách majú plniť najmä bezpečnostnú funkciu. Po dopravných nehodách zostávajú aj týždne či mesiace neopravené. A aj na iných miestach pohľad na ne, pocit bezpečnosti veru nevyvolá.

Zvodidlá na frekventovanej ceste medzi Ružomberkom a Donovalmi. Mali by zabrániť, alebo aspoň zmierniť pád do rieky Revúca.

„Keď takéto poškodené zvodidlá spôsobia zranenie, prípadne smrť, alebo škody na majetku, tak zodpovedný je majiteľ cesty, prípadne ten, kto robí údržbu,“ hovorí odborník na motorizmus a dopravu Ján Bazovský.

Dopravná nehoda sa stala ešte koncom minulého roka, no zvodidlá sú tu tak prehrdzavené, že už by aj tak zrejme dlho nevydržali.

„Opravu tohto zvodidla je potrebné riešiť najprv opravou rímsy oporného múru, aby bolo možné zvodidlo upevniť,“ vysvetlil hovorca Slovenskej správy ciest (SSC) Martin Guzi.

Prečítajte si tiež:

​Do času, kým to niekedy na jar urobia, musí stačiť len dopravné značenie.

„Ale treba si uvedomiť, že pokiaľ odstránenie závady trvá neúmerne dlhú dobu, tak dochádza k obmedzovaniu plynulosti cestnej premávky,“ upozornil Bazovský.

A bez zvodidiel je riziko vážnejších následkov dopravnej nehody znásobené. Cestári vraj zvodidlá pravidelne kontrolujú, no riešia len úplne havarijné prípady, aj to s časovým odstupom.

„Slovenská správa ciest nedisponuje vlastnou technikou a zamestnancami na údržbu a preto si tieto služby objednávajú u vyšších územných celkov, čiže niekedy zlyhá koordinácia,“ myslí si odborník na dopravu.

Podľa hovorcu Slovenskej správy ciest súvisí dlhodobý stav zvodidiel s nedostatočným financovaním údržby. SSC tak k výmene starých zvodidiel za nové pristupuje podľa finančných možností.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti