Domáce

Potvrdené! V eurovoľbách si budeme vyberať z 29 strán

europarlament - ilustračná snímka
Zdroj: SITA

Na 13 miest kandiduje celkom 333 mužov a žien.

Poslancom Európskeho parlamentu za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 80 žien. Ústredná volebná komisia pre májové eurovoľby dnes po preskúmaní zaregistrovala všetkých 29 podaných kandidačných listín.

„Všetky spĺňali zákonom stanovené náležitosti a u všetkých bola aj uhradená kaucia,“ povedala pre médiá zapisovateľka komisie Eva Chmelová.

Ako dodala, strana Právo a spravodlivosť stiahla jedného kandidáta, pretože nespĺňal jednu z požiadaviek, a to dovŕšiť vek 21 rokov do dňa volieb. ÚVK dnes vyžrebovala aj čísla pre jednotlivé politické strany a koalície. Komisia tiež požiadala ministerstvo vnútra, aby do piatku zverejnilo na svojom webe kandidačné

ÚVK pre eurovoľby stále nemá podpredsedu

Na pondelkovom slávnostnom zasadnutí v sídle vlády vyžrebovali do tejto funkcie delegátku Ľudovej strany Naše Slovensko Katarínu Šintalovú. Nebola tam ale prítomná, preto sa dnes – na prvom pracovnom stretnutí komisie – mala vyjadriť, či súhlasí s funkciou a zložiť sľub. Ani dnes ale neprišla.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

„Ani na druhom zasadnutí sa nezúčastnila a nezložila sľub, to znamená, že jej členstvo v ÚVK zaniklo,“ ozrejmila Chmelová. Predseda ÚVK preto na najbližšie zasadnutie prizve náhradníka a znovu budú losovať podpredsedu.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu 24. mája od 7.00 do 22.00 h. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Slovensko v EP zastupuje 13 poslancov.

Eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov a v roku 2004 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ. 

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.