Lengvarský pred odchodom podpísal usmernenie na zmenu pohlavia. Matovič s Majerským zúria

Vladimír Lengvarský.
Vladimír Lengvarský. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Dokument obsahuje predpisy, ako majú postupovať lekári, ktorí poskytujú trans ľuďom zdravotnú starostlivosť. Zároveň uľahčuje ľuďom celý proces tranzície. Prijatý bol už minulý rok, ale pod tlakom konzervatívnych poslancov ho exminister stiahol.

Vladimír Lengvarský tesne pred svojím odchodom z ministerstva zdravotníctva podpísal odborné usmernenie a štandardné postupy týkajúce sa tranzícií transrodových osôb. Dokument rozdeľoval politikov aj psychiatrov. Konzervatívne orientovaní politici boli proti tomu, aby sa dokument prijal. 

Usmernenie síce ministerstvo prijalo ešte v apríli minulého roka, ale Lengvarský pozastavil jeho účinnosť. V novembri minulého roka rezort zdravotníctva uviedol, že vyhláška je opätovne pripomienkovaná zo strany relevantných partnerov a odborníkov. „O ďalšom postupe komisie budeme verejnosť informovať po jej zasadnutí,“ uviedol rezort. 

O ďalšom postupe neinformovali. Lengvarský usmernenie podpísal deň pred svojím odchodom z ministerstva. 

Na poste skončil potom, čo bol terčom kritiky za pomalé plnenie úloh z plánu obnovy. 

Prečítajte si tiež:

Heger dá všetky dokumenty preveriť

Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková Lengvarskému poďakovala, že usmernenie na poslednú chvíľu podpísal. „Je to odborné usmernenie pre ľudí, ktorí sú dnes tak nešťastní, že páchajú samovraždy len kvôli spiatočníkom. Vnímam to tak, že Lengvarský bol chvíľu politicky voľný a urobil to, čo bolo možné. Som mu za to vďačná,“ komentuje Bittó Cigániková.

Usmernenie je po podpise zverejnené a môže sa využívať v praxi. Zastaviť ho môže len minister, v tomto prípade Eduard Heger, ktorý prevzal rezort zdravotníctva. Podľa Bittó Cigánikovej môžeme očakávať, že konzervatívni politici budú na Hegera vyvíjať tlak, aby dokument stiahol.

Heger sa k usmerneniu nechcel vyjadriť. 

„Musíme preveriť všetky tieto informácie, preto som si vyžiadal všetky dokumenty, ktoré boli za posledný týždeň podpísané, aby sme vedeli vyhodnotiť rozsah týchto dokumentov a dopady týchto dokumentov, preto ich teraz komentovať nebudem, počkáme si na to a potom predstúpim ja alebo štátny tajomník  a povieme to verejnosti,“ reagoval Heger.

Šéf iniciatívy Inakosť, ktorá sa venuje aj transrodovým ľuďom, Martin Macko Lengvarského krok víta.

„Je to štandardný postup pre transrodových ľudí, ktorí podstupujú tranzíciu. Nejde len o právnu stranu pohlavia, ale aj medicínsku stránku, ktorá je s tým spojená. V súčasnosti neexistuje usmernenie, žiadna regulácia tohto procesu. Lekári a lekárky preto nemajú na základe čoho postupovať a odmietajú prijímať túto klientelu. Je to veľký problém. Boli sme v situácii, ktorá nemá obdobu v krajinách Európskej únie. Celé je to spôsobené odporom istých kruhov voči odborným postupom,“ hovorí Macko.

„Máme obavy, či sa usmernenie podarí udržať. Zatiaľ nie je známy postoj nového ministra, ako s tým naloží. Apelujem však na to, že je to výsledok dlhoročného odborného procesu a reaguje na reálne potreby, ktoré majú ľudia v praxi,“ dodáva aktivista.

Prečítajte si tiež:

Politici už reagujú

Lengvarského rozhodnutie pobúrilo predsedu KDH Milana Majerského. Na Facebooku zverejnil video, v ktorom usmernenie kritizuje. Dodal, že Lengvarský dal na rozlúčku lekciu z bezočivosti. „Okrem iného stihol 5 minút pred 12 podpísať kontroverzný medicínsky štandard pre transsexualitu. Zjednodušene: Je to ďalší krok k tomu, aby sme si pohlavie mohli meniť nie podľa skutočnosti, ale podľa pocitu. Ku každému človeku musíme pristupovať s rešpektom, ale toto môže priniesť závažné celospoločenské dôsledky,“ hovorí Majerský.

Tvrdí, že exminister podpísal usmernenie bez dostatočnej diskusie a ešte viac rozdelí národ. „Mrzí ma, že poverený premiér Eduard Heger ani predseda OĽaNO Igor Matovič neboli schopní tomuto zabrániť. Oni ho nominovali, oni mu to umožnili. Aj oni za to nesú zodpovednosť,“ odkázal šéf kresťanských demokratov.

Igor Matovič usmernenie nekomentoval. Lengvarského skritizoval najmä za plán obnovy. „Verím, že premiér Heger všetky Lengvarského svinstvá bezodkladne zruší,“ napísal šéf OĽaNO.

Ruší sa povinnosť kastrácie

Usmernenie je predpis, ktorý zjednocuje postupy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti ľuďom, ktorí podstupujú zmenu pohlavia. Definuje napríklad zdravotnícke profesie, ktoré majú kompetencie vydať lekársky posudok k zmene pohlavia. Umožňuje tiež zmeniť si pohlavie a údaje v dokladoch aj bez chirurgickej zmeny.

Najdôležitejšou zmenou je to, že podľa usmernenia už nie je povinnosť podstúpiť odstránenie pohlavných orgánov, ako tomu bolo doteraz.

„Transrodoví ľudia si podľa nových pravidiel môžu vybrať medzi chirurgickými zákrokmi a hormonálnou liečbou v kombinácii s testom života v preferovanom rode v trvaní najmenej jeden rok,“ vysvetľuje organizácia Inakosť.

Proti usmerneniu boli najmä konzervatívne orientovaní poslanci OĽaNO. Ozvala sa aj časť psychiatrov, ktorí vyzvali ministerstvo zdravotníctva, aby o usmernení ešte diskutovalo. Ministerstvo zdravotníctva verejne nekomentovalo výzvu psychiatrov ani priebeh odbornej diskusie.

Pozrite si reportáž o usmernení, ktoré vyvolalo politické spory (1. 5. 2022):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.