Prešovskí stredoškoláci vynašli unikátnu vec, ktorá pomôže miliónom ľudí

Prešovskí stredoškoláci vynašli unikátnu vec, ktorá pomôže miliónom ľudí

Na výskum dohliadala učiteľka biológie i vedci z parazitologického ústavu. Ich výsledky zaujali aj odborníkov Amerike.

To, nad čím si lámu hlavu vedci z celého sveta, vynašli žiaci prešovského cirkevného gymnázia. Proti kliešťom namiešali vlastný veľmi účinný repelent. Ocenili ich za to na medzinárodnej súťaži v americkej Kalifornii.

K netradičného výskumu ich podnietili večné sťažnosti ich spolužiakov - skautov na neúčinné repelenty proti kliešťom. Iba 17-roční Samuel a Miriam sa preto rozhodli namiešať vlastný odpudzovač proti týmto parazitom.

V tráve zozbierali viac než 2000 kliešťov a postupne na nich skúšali účinnosť viacerých látok. Najúčinnejšia sa ukázala byť zmes alkoholu a éterických olejov.

"Napríklad fenikel, muškátový orech, bergamon, aníz, majú troj až päťnásobný repelentný účinok," vysvetlila mladá vedkyňa Miriam Feretová.

"Vytvorili sme si zmes, naniesli na látku, dali tam 20 jedincov a stopovali čas odpadnutia. Keď sme získali výsledky, museli sme ich spracovať, aby boli čitateľné aj v grafoch aj s odchýlkami, aby to bolo aj vedecký presné ," upresnil mladý vedec Samuel Smoter.

Na výskum dohliadala učiteľka biológie i vedci z parazitologického ústavu. Ich výsledky zaujali aj odborníkov Amerike. Na medzinárodnej súťaži mladých vedcov získali druhé miesto.

Viac v reportáži Jaroslava Jedináka:


PREŠOV/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti