Deväť najčastejších príznakov mŕtvice. Prvá pomoc v kritických minútach

Deväť najčastejších príznakov mŕtvice. Prvá pomoc v kritických minútach
Ilustračná snímka - asymetria tváre po mozgovej príhode Zdroj: Shutterstock.com/@Velimir Zeland

Mozgová príhoda alebo mŕtvica môže mať viacero podôb. Neraz sa preto stáva, že ju ľudia na prvý „pohľad“ nevedia rozpoznať. Opýtali sme sa preto záchranára, aké sú jej typické príznaky a ako vieme človeku, ktorého práve postihla, pomôcť. 

Zhoršená reč, padnutý jeden z kútikov úst a zlá artikulácia. To sú prvé príznaky, ktoré mozgovej príhode pripísal šéf komory zdravotníckych záchranárov František Majerský. Ak sa však chceme presvedčiť, že ide naozaj o mŕtvicu, je tu ešte jeden veľmi jednoznačný príznak.

„Ak pacientovi vtedy poviete, aby pred vami vystrel obe ruky, tak jednu ruku nevystrie. Buď ľavú, alebo pravú - závisí od toho, ktorá časť mozgu je poškodená,“ ozrejmil. 

Prečítajte si tiež:

​Ako pomôcť?

V prípade, že sa u niekoho vo vašej blízkosti objavili spomenuté príznaky, mali by ste okamžite konať. Záchranár podotýka, že čo najskôr treba zavolať záchranku.

„Naozaj nie je na čo čakať. Mnoho ľudí si totiž myslí, že do rána im to prejde. Ich stav sa ale môže za ten čas tak zhoršiť, že následky budú trvalé. Naopak, ak sa čo najskôr zavolá záchranka, urobia sa vyšetrenia a nastaví sa liečba, tak má pacient veľkú šancu vrátiť sa do života bez následkov,“ vysvetlil Majerský.

Kým dorazí záchranka, mali by ste zostať pri pacientovi a snažiť sa ho upokojiť. „Tam človek nevie veľa urobiť. Pacienta hlavne treba udržať v pokoji. Povedať mu, že záchranná zdravotná služba je už na ceste,“ dodal s tým, že ak pacient náhodou vracia, treba dohliadnuť, aby sa nezadusil.

Zhrnutie

  • Čo najskôr zavolať záchranku
  • Snažiť sa pacienta upokojiť
  • Ak vracia, dohliadnuť, aby sa nezadusil

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.