Sedem najčastejších príznakov epileptického záchvatu. Prvá pomoc v kritických minútach

Sedem najčastejších príznakov epileptického záchvatu. Prvá pomoc v kritických minútach
Ilustračná snímka - epileptický záchvat Zdroj: Shutterstock.com/@Tunatura

Záchvat, ktorý odborníci často prirovnávajú k búrke v prírode. Spôsobuje ho abnormálny elektrický výboj, ktorého šírenie v kôre mozgu nie je kontrolované. Opýtali sme sa záchranára - čo robiť, ak takýto epileptický záchvat dostane niekto vo vašej blízkosti.

Epileptický záchvat má väčšinou dve fázy. Šéf komory zdravotníckych záchranárov František Majerský opísal, ako sa jednotlivé fázy prejavujú.

„Pacient sa najskôr napne ako luk a potom prichádzajú zv. tonicko-klonické kŕče - pacient začne nekoordinovane metať rukami, nohami a hlavou. Zahryzne si do jazyka a pier, začne preto krvácať z úst,“ opísal s tým, že pre človeka, ktorý je svedkom takéhoto záchvatu, je to veľmi nepríjemný zážitok.

Prečítajte si tiež:

Ako pomôcť?

V prípade, že niekto vo vašej blízkosti dostal epileptický záchvat, najdôležitejšie podľa záchranára je zabezpečiť, aby sa nezranil. 

„Jediná prvá pomoc, ktorú môžete pacientovi dať je chrániť mu hlavu. Pridržať mu ju, niečím mäkkým hlavu podložiť, aby si ju pacient počas záchvatu nerozbil,“ povedal Majerský.

Mnoho ľudí sa podľa neho snaží kŕče zastaviť tlakom na končatiny. „Nič sa s tým nedá robiť. Ten záchvat je naozaj veľmi silný, je to veľmi silná energia,“ ozrejmil záchranár.

Upozornil, že pacientovi netreba dávať do úst žiadne predmety. „Opakovane sa stáva, že sa príbuzní pokúšajú vytiahnuť pacientovi jazyk. Jazyk sa nevyťahuje. Naozaj ten stisk čeľuste je neuveriteľne silný. Stalo sa napríklad, že pacientovi dali do úst varechu a vybil si o ňu zuby,“ dodal s tým, že pacientovi by sme nemali do úst strkať ani svoje prsty, pretože je to veľmi nebezpečné.

Kŕče postupne odznejú a pacient sa nadýchne. „Pacient sa preberie a je dezorientovaný, Ak ide o prvý epileptický záchvat, treba zavolať záchrannú zdravotnú službu. Ak je to pacient, ktorý má takéto záchvaty opakovane, tak on už vie čo bude nasledovať,“ uzavrel šéf komory záchranárov.

Zhrnutie

  • Zavolať záchranku (ak ide o prvý epileptický záchvat)
  • Podložiť hlavu niečím mäkkým
  • Nevkladať do úst prsty, ani žiadne predmety 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.