Skaza na rieke Hron: Turbíny vodnej elektrárne rozsekali tisíce rýb

Tragický úhyn rýb
Zdroj: TV Markíza

Upozorňujeme, že niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Nedá sa to nazvať inak ako masaker. Turbíny malej vodnej elektrárne v Želiezovciach rozsekali tisíce rýb. Ich mŕtve telá doslova pokryli hladinu Hrona. Upozorňujeme, že niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Mreny, medzi nimi aj kapitálne kusy, tiahli na svoje neresiská nie cez rybochod na novej malej vodnej elektrárni, ale vplávali do jej turbín.

Podľa predsedu miestneho rybárskeho zväzu Ľudovíta Fuxhofera bolo pravdepodobne viac kyslíka v priestore turbín, ryby sa tam nazhromaždili a hľadali cestu cez neresisko.

Turbíny elektrárne sa však stali doslova mlynčekom na mäso. Mnohé ryby, ktoré ešte žili, sa dlho trápili. Rybári, ktorí proti výstavbe elektrárne na Hrone rázne, ale márne bojovali, počítajú škody.

Paradoxom je, že táto katastrofa sa stála práve v meste, ktoré pred pár rokmi získali európsky titul najekologickejšieho mesta. To, čo sa stalo, prekvapilo aj majiteľov vodnej elektrárne.

Majitelia stavby teraz hľadajú také technické riešenia, aby sa situácia ani v budúcnosti nezopakovala.

Situáciu teraz monitoruje aj Povodie Hrona ako správca toku, ale aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Prípadom sa bude zaoberať aj Okresný úrad v Leviciach. Majitelia elektrárne prisľúbili, že sú ochotní uhradiť rybárom spôsobené škody.

Upozorňujeme, že niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.


ŽELIEZOVCE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ryby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.