Milióny z rezervy pre nemocnice minul štát. Peniaze išli úplne inde

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR

Pozrite sa, na čo všetko minul peniaze pre pacientov a zdravotnícke zariadenia.

Vyčlenené peniaze pre nemocnice sa nedostali tam, kam patria. Štát uvoľnil viac ako 50 miliónov pre zdravotnícke zariadenia ako záchranný balíček, ak by sa im hospodárenie vymklo spod kontroly.

Minulý rok sa nemocnice zadĺžili o viac ako pol miliardy a ministerstvo zdravotníctvo hovorí o strate viac ako 100 miliónov eur. Túto rezervu však nemocnice ani nevideli. Štát z nich minul až 47 miliónov a to na úplne iné účely. Hovorí o tom analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Píše pluska.sk.

Peniaze išli do predsedníctva aj do nakrúcania filmu

Časť peňazí išla do rezortu zdravotníctva, no nemocniciam sa neušlo nič. Medzi najväčšími položkami, na ktoré si štát zobral z rezervy pre nemocnice bolo zabezpečenie slovenského predsedníctva v Rade únie. Tam sa stratilo viac ako päť miliónov eur. Ďalších 270-tisíc išlo na stretnutie parlamentu únie s predsedami parlamentov členských štátov EÚ. Koncert vo Vatikáne pri otváraní predsedníctva zhltol 10-tisíc eur.

Na poradenstvo pre spoločnosť Jaguar, nakrúcanie filmu Marco Polo 2, Bratislavské hudobné slávnosti či odmeny športovcov za olympiádu či nákup notebookov pre prokurátorov išli ďalšie peniaze určené pre nemocnice.

Ministerstvá sa obhajujú

Ministerstvo financií má svoje vysvetlenie. "Použitie predmetnej rezervy bolo v súlade s vtedy aktuálnymi potrebami jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu a v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy."

Rezort zdravotníctva sa však bráni tým, že minutá rezerva prišla zas z iného vrecka. „V minulom roku išlo napríklad len do 13 najväčších štátnych nemocníc od zdravotných poisťovní o takmer 44 miliónov eur viac," vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nemocnice potrebujú každé euro, keďže sa dlhodobo topia v dlhoch. Odborník na zdravotníctvo si však myslí, že ak zdravotnícky rezort pripravuje iný veľký balík na to, aby nemocnice oddlžil lepším hospodárením, pochopiť sa do podľa Dušana Zachara z INEKO dá.

Na čo všetko štát minul peniaze z rezervy pre nemocnice si pozrite v priloženom dokumente.


BRATISLAVA/zž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rezerva

Dôležité udalosti