Týrané ženy často nejdú na políciu a centrá ich potom neprijmú. Zatvárajú preto ďalšie

Domáce násilie
Zdroj: Shutterstock.com

Centrum musí vrátiť dotáciu.

Magistrát v Žiari nad Hronom pred dvoma rokmi zriadil núdzové bývanie pre týrané ženy. Za ten čas však žiadnu neprichýlilo. Mesto pritom na jeho zriadenie čerpalo dotáciu od štátu. V čom je problém?

Dvojizbový, jednoducho zariadený byt mal byť útočiskom pre dobité alebo psychicky utrápené ženy a ich deti. Pravidlá však hovorili jasne. To, že je žena týraná, mala aj dokázať.

„Treba preukázať vystavené potvrdenie od lekára, podanie trestného oznámenia, návrh na podanie predbežného opatrenia zo súdu, jednoducho dôkaz, že žena túto situáciu riešila,“ vysvetľuje šéfka sociálneho odboru.

V plne zariadenom byte by žena, ktorá splní podmienky, mohla stráviť rok, a potom si svoj pobyt niekoľkokrát predĺžiť. Zatiaľ však žiadna taká neprišla.

„V našom meste sa stalo to špecifikum, že došlo k zneužitiu tejto služby, dostali sme sa k informáciám, že ženy si týranie vymysleli, skreslili a klamali,“ hovorí šéfka sociálneho odboru.

Aj terénna pracovníčka Adriana Sarkoziová pomáha priamo v rómskej osade v Žiari nad Hronom. "Jedna zo žien prejavila záujem, ale keďže nesplnila podmienky, tento byt pre ňu nebol vhodný," vraví Adriana.

Rómske ženy podľa nej bitky, facky či kopance od muža veľmi neriešia. Nejdú s ranami k lekárovi ani s trestným oznámením na políciu. Preto azyl v núdzovom bývaní v Žiari nad Hronom nenájdu, aj keď týrané často sú.

Podľa Tatiany Brnovej, ktorá sa pomoci týraným ženám venuje už skoro dvadsať rokov, nie sú takto nastavené pravidlá v poriadku. Napríklad psychické týranie sa preukázať dá len veľmi ťažko, ak vôbec. Týraná žena potrebuje najmä útočisko a čas, aby sa vzchopila. Nikto by ju nemal nútiť, aby sa obrátila na políciu či lekára.

„Žiadna služba pre ženy, ktoré zažívajú násilie, by nemala byť podmienená tým, že žena musí priniesť potvrdenie od lekára alebo ísť na políciu,“ vraví Brnová.

V Banskobystrickom kraji je podľa nej pritom veľmi málo miest, kde týraným ženám dokážu poskytnúť pomoc. Keďže počas dvoch rokov v azylových bytoch v Žiari nad Hronom nebývala ani jedna týraná žena, mesto bude musieť dotáciu štátu vrátiť a vymyslieť, čo s bytmi urobí.


ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Domáce násilie

Dôležité udalosti