Vodiči si chránia autá rôznymi doplnkami. Niektoré však skôr uškodia, ako pomôžu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Majú pomáhať, no pri nesprávnej manipulácii napáchajú skôr škodu. Mnohí vodiči si chránia auto rôznymi doplnkami. Najmä v zime si niektorí montujú kryty, ktoré majú chrániť lak pred kamienkami. Ukážeme vám, čo hrozí.

„Na trhu sa dnes objavuje veľké množstvo praktických doplnkov, ktoré nám najmä v zime dokážu pri prevádzke auta pomôcť. Jedným z nich je aj ochranný kryt na prednú kapotu proti odlietajúcim kamienkom,“ hovorí Václav Lipavský, motoristický novinár.

Kryt však môže paradoxne laku aj uškodiť. Najmä ak ho používame nesprávne.

„Keď prídem do cieľa cesty alebo domov, je dobré ten kryt dať dole a skontrolovať stav laku pod krytom. Pod ním sa totiž môže usadzovať prach a jemné kamienky, ktoré nám vibráciami kapoty poškrabú lak,“ radí motoristický odborník Václav Lipavský.

Kedysi pomáhali takzvané lapače nečistôt alebo ak chcete zásterky, ktoré sa montovali za zadne kolesá. „Naši otcovia neboli hlúpi keď lapače nečistôt na autá montovali. Dokonca to bola aj povinnosť z vyhlášky. Dnes to tak už nie je. Malo to naozaj svoj praktický význam a zabránilo to mnohým poškodeniam čelných okien,“ dodáva Lipavský.

Prečítajte si tiež:

​Kartón pred chladič. Tí skôr narodení presne vedia na čo to slúžilo. Kartóny sme dávali na chladiče, aby sa auto skôr zohrialo. Pri novších autách to ale potrebné nie je a navyše to vraj nemusí dopadnúť dobre. Môže sa stať, že vodiči na kartón pozabudnú a keď sa oteplí, skôr sa motor prehreje a môže sa aj zničiť.

A ešte vychytávka z čias minulých. Špeciálne svetlo malo zabrániť oslneniu od oproti idúceho vozidla. Čo myslíte, fungovalo to? „Každý závidel keď sa to druhému podarilo zohnať, ale účinnosť minimálna,“ tvrdí Miroslav Kollár, odborník na históriu automobilov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.