Nové učivo otestujú u prvákov. Výhrady k reforme majú odborári aj učitelia, žiadajú posunutie termínu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Školy sú k novému učivu o niečo bližšie. V septembri sa prvé triedy zapoja do testovania reformy priamo na hodinách, po novom sa bude učiť 30 základných škôl. A kým vlak zmien naberá rýchlosť, šéf rezortu Ján Horecký musí riešiť požiadavky odborárov aj zástupcov učiteľov. Žiadajú ho, aby sa schválenie nového učiva posunulo na apríl.   

Ako prví zažijú nové učivo budúci prváci - chystá sa overovanie na vzorke škôl. Do výberu sa dostanú väčšie, menšie, štátne, súkromné aj cirkevné školy.

Na výzvu ministerstva sa prihlásilo 98 základných škôl. Z nich vyberú 30 a tie začnú v septembri učiť v prvom ročníku podľa nových učebných osnov.

„Je to otázka prestíže a budovania dobrého mena. Sú to školy, ktoré už dnes chcú niečo ponúknuť,“ hovorí minister školstva Ján Horecký.

Prečítajte si tiež:

Tento rok ich má byť 30, o dva roky bude testovať učivo tretina základných škôl. Záujem má aj jedna škola v Nitre. Mali by viac času na zmenu učenia aj pomoc mentorov.  Ešte nevedia, či ich vyberú, no vedia, že chcú zlepšiť vyučovanie.

„Majú prístup k rôznych informáciám, úplne iným, ako mali generácie pred nami. Nemôžeme predsa vychovávať a vzdelávať v klasickej forme tabula, zošit, lebo už nepokryjeme ich potreby,“ hovorí riaditeľka.

V apríli budú rodičia zapisovať prvákov a overovanie nového učiva môže byť faktorom, ktorý zaváži. Najmladší žiaci sa aj naďalej budú učiť čítať, písať a počítať. Čo sa zmení, sú návyky, ktoré získajú.

Chcú ich viesť k tomu, aby si vedeli klásť otázky a samostatne rozmýšľať o riešeniach.

Zoznam škôl, ktoré budú učivo overovať, by mal byť známy tento mesiac. Tiež má byť schválený nový štátny vzdelávací program – zaviazali sme sa k tomu v Pláne obnovy. Pre všetky školy bude povinný v roku 2026. Reformný vlak naberá rýchlosť, no stále sa objavujú aj výhrady. Školskí odborári spisujú petíciu.

Prečítajte si tiež:

Ozývajú sa aj nespokojné hlasy. Vraj ideme do niečoho, čo nie je overené a odbornou verejnosťou prediskutované.

Viac času na osnovy treba aj podľa zástupcov štátnych, súkromných a katolíckych základných škôl. Píšu o tom v žiadosti ministrovi. V utorok (7. marca) majú znova rokovať – štandardy chcú prepracovať a koniec marca je podľa nich nereálny. Navrhujú posunutie termínu na apríl. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti